Tělo si na noční práci musí zvyknout

„Práce v noci není běžná. A tělo si na ni musí zvyknout. Lidský organismus je nastaven tak, aby ráno vstával a večer uléhal, s tím souvisí i produkce hormonů v těle. Režim se dá změnit, ale může to nést negativní zdravotní důsledky,“ upozorňuje zlínská lékařka Eva Obdržálková.

Osobní zkušenosti pracovníků to potvrzují. „Na směny dělám už dva roky. Přechod z denních směn na noční je dost únavný. Trochu jsem si tím pokazil žaludek a dobré spaní. Ale peníze jsou bohužel k životu potřeba, zvláště když máte dvě malé děti. Noční příplatek je na výplatě znát. Raději bych ale dělal jen jeden druh směn, to by bylo lepší,“ řekl čtyřiadvacetiletý strojař ze Zlína Aleš Novák.

„Na únavu si celkem zvykám. Příplatek ke mzdě je dvanáct procent,“ řekl zase zaměstnanec zlínské bezpečnostní agentury Tomáš Gavenda.
Zaměstnavatel je ze zákona povinen zajistit pracovníkům zdravotní vyšetření před nástupem do nočních směn, nejméně jedno vyšetření ročně v době trvání práce a další kdykoli o to zaměstnanec požádá. Za žádné z těchto vyšetření nesmí požadovat od zaměstnance úhradu. A to firmy zpravidla vědí.

Příplatky firmy striktně dodržují

„Stanovené příplatky za noční práci ctíme, stejně jako zařizujeme pravidelné prohlídky u našich smluvních lékařů. K občerstvení mají zaměstnanci k dispozici nápojové automaty a automaty na bagety,“ informovala vedoucí personálního odboru strojírenské firmy Tajmac-ZPS Jarmila Laštůvková.

K práci v noci se vztahují také omezení v souvislosti s věkem. „Mladiství do šestnácti let nemohou vykonávat noční práci vůbec. Od šestnácti do osmnácti let je to možné pouze v případě, kdy je taková práce nezbytnou součástí vzdělávání. A to maximálně v délce jedné hodiny,“ uvedl zlínský advokát Stanislav Polčák.

Pracovník na noční směně by měl upravit také svou vlastní životosprávu. „Jídlo by mělo být lehce stravitelné, nutný je i správný pitný režim. Především je třeba důrazně dbát na dostatek spánku během dne. Někteří jedinci snáší změny biorytmu v souvislosti s prací v noci dobře, někteří velmi špatně, protože nemohou spát během dne. V těchto případech pak záleží na výsledku vyšetření a posudkovém závěru pro zaměstnavatele od lékaře zajišťujícího závodní preventivní péči,“ radí Jarmila Matějková ze Zdravotního ústavu ve Zlíně.

Noční práci některé nemoci brání

V případě některých onemocnění dokonce není možné pracovat v noci. „Je tomu tak například u cukrovky, žaludečních vředů nebo onemocnění srdce, obecně jde hlavně o choroby, u nichž je pravidelný denní režim podstatnou součástí terapie,“ upřesnila Matějková.

Igor Dostál