Zcela neopakovatelné kouzlo měly v Nedakonicích noční rybářské závody dětí i dospělých příslušníků Petrova cechu. Populárního 36. ročníku 16hodinového nočního maratonu v chytání ryb na nedakonických vodních nádrží Sádky a Inzl se o prvním srpnovém víkendu, téměř za úplňku, zúčastnilo 130 rybářů z řad dospělých a dětí nejen ze Slovácka. Ti se v sobotu úderem 17. hodiny postavili na pomyslnou startovní čáru a rybářské nádobíčko sbalili v neděli v 9 hodin.

„Svatý Petr nám na tu noc ze soboty na neděli neseslal zrovna dokonalé počasí. V sobotu přes den se rtuť teploměru vyšplhala na třicátý stupínek nad nulu, takže voda byla dost teplá, což rybářskému klání moc nesvědčilo,“ nechala se slyšet Hana Kubíčková z Kvasic na Kroměřížsku, která loni v Nedakonicích zvítězila v kategorii dospělých. Na háčku jí skončil kapr o délce 52, zatímco letos na pomyslné stupně vítězů nevystoupila. Jí ulovený kapr byl o 5 cm menší než ten loňský vítězný.

Na nudu v příměstském táboře Muzea tupeské keramiky neměly děti čas.
Nezapomenutelné zážitky. Ty přinesl dětem tábor v Muzeu tupeské keramiky

Každý ze soutěžících rybářů spoléhal na to, že při nočním klání bude mít potřebnou i notnou dávku rybářského štěstíčka. K vodním plochám Sádky a Inzl doprovodili závodníky, vybavené pruty a rybářským náčiním, rodinní příslušníci a kamarádi.

Radost by měl i táta

„Mám velkou radost z toho, že jsem vytáhla z vody kapra o délce 56,5 cm a stala se vítězkou v kategorii dospělých. Syn Jakub zase zvítězil s amurem (66 cm, 3, 77 kg). Radost by z toho měl můj táta, který zemřel před 30 lety. Ten mě brávala na lov ryb od útlého dětství. Po něm jsem zdědila rybářské pruty a další náčiní,“ svěřila se Renata Reinberková.

Dům s nápisem Kreml v azbuce a hvězdou na náměstí v Uherském Hradišti
Nápis Kreml v Hradišti musí být odstraněn, rozhodli památkáři

Osmiletý nedakonický školák Jaroslav Čagánek, který se nebál tmy, zvítězil v dětské kategorii. Od předsedy nedakonické rybářské organizace Antonína Mařáka převzal za prvenství rybářský prut. „Ačkoliv ryby chytám už pět let, nočních závodů v Nedakonicích jsem se zúčastnil poprvé a stal se jejich vítězem v dětské kategorii. Lovit ryby holýma rukama někde na potoce umí i moje maminka,“ zasmál se pobaveně nejmladší vítěz nočních rybářských závodů.

Hodnotnou věcnou cenu a pohár si z rybářského areálu Sádky odnesl za nejdelšího úhoře, 66 cm, Ondřej Páč. Největší sumec (74 cm) skončil na háčku Filipa Nezdařila, lín o délce 25,5 cm na udici Pavla Náplavy.

Žádné překvapení v podobě ulovených třpytivých rybích unikátů se nekonalo. V průběhu závodů pod rouškou tmy nechyběly rybářské příběhy od vody. Historky vtipné i smutné, ale pravdivé! Pěkně ze života vášnivých rybářů.