Ta dětem přečetla pohádku ve své mateřské řeči, zatímco v češtině ji interpretoval hradišťský starosta Květoslav Tichavský.

S komponovaným pořadem se v čítárně představilo sedmnáct druháků z kunovické základní školy U Pálenice.

„Dnes v noci si bude u nás ve škole číst pohádky, hrát různé hry, ale také v ní spát šedesát třeťáků a čtvrťáků. Z mé třídy bude šest dětí trávit Noc s Andersenem v kunovické knihovně," prozradila po vystoupení svých svěřenců učitelka Ivana Janásová.

Proud zážitků přinesla dětem nejen návštěva největšího světového pohádkáře Hanse Christiana Andersena, jehož podobu na sebe vzal herec Slováckého divadla Pavel Majkus, ale také jeho kolegové Irena a David Vackeovi, kteří se postarali o ukázku scénického čtení Čarodějnice od Roalda Dahla.

Ze sedadel zvedal kluky a holky kouzelník Jiří Hadaš. Při jeho vystoupení nebyla nouze o dramatický náboj, emoce, výbušnost, smích, dupání a křik.

Vrcholem pátečního podvečera bylo, že i za deště vyvedl mág Hadaš děti k pohádkovému stromu před knihovnu, kde se před zraky dánské konzulky, hradišťského starosty, knihovnic a spousty diváků odbývala mezi kluky a holkami nelítostná polštářová bitva, která neměla vítězů ani poražených.

„Programem Noci s Andersenem jsem nadšená. Můj obdiv si zasluhují pracovnice dětského oddělení knihovny Hana Hanáčková a Miroslava Čápová, které byly před třinácti lety zakladatelkami této akce. Ta se přenesla do zemí v Evropě i v zámoří," svěřila své pocity dánská konzulka.

Neskrývala radost z toho, že právem byly zmíněné knihovnice v den narození světoznámého dánského pohádkáře poctěny v Odense za projekt Noci s Andersenem bronzovou plaketou.

„Cenu Hanse Christiana Andersena uděluje Hans Christian Andersen Award Committee organizacím, institucím i jednotlivcům, kteří přispěli k propagaci a rozšíření znalostí o nejvýznamnějším dánském spisovateli," informovala konzulka Lisa Schouboe.

Držitelkou bronzové plakety je kupříkladu dánská královna Margrethe II., která mimo jiné výtvarně zpracovala animace k filmu Sněhová královna. Kromě Hany Hanáčkové a Miroslavy Čápové obdrželi letos cenu dánský herec Christian Steffensen a hudební skladatel David Lang z USA.

„V roce 2000 jsme netušily, že se malá regionální akce rozroste ve společenství knihoven, škol a dalších organizací. Do letošního ročníku Noci s Andersenem se jich řádně zaregistrovalo 1288 z několika zemí," svěřily se Hanáčková s Čápovou. Ve veřejných i školních knihovnách a třídách, klubovnách dětí a ústavech spojilo podle nich čtecí pohádkové dobrodružství na 60 tisíc malých čtenářů z několika zemí.

„Každá další Noc s Andersenem nám osobně přináší pocity sounáležitosti, radosti a štěstí. Naše radost je letos o to větší, že si naší snahy všimli i daleko za hranicemi naší vlasti, v zemi Hanse Christiana Andersena," říkají oceněné hradišťské knihovnice.

„Hana Hanáčková a Miroslava Čápová si ocenění, které si přivezly z Dánska, opravdu zaslouží. Jsem hrdý na to, že Noc s Andersenem se zrodila v Uherském Hradišti a přesáhla svým rozměrem nejen hranice našeho města, republiky a Evropy," smeká klobouk první muž Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Nadšený odcházel z knihovny i polštářové bitvy před ní desetiletý Hradišťan Norbert Hubinák. „Spát budu v Základní škole Větrná. Ale nevím, jestli se mně nebude zdát o čarodějnici ze stejnojmenné pohádky, kterou nám v knihovně četli herci Slováckého divadla," uculoval se Norbert.

Související Oceněné knihovnice: Patříme teď do andersenovské rodiny