Jejím cílem je otevřít kostel netradičním způsobem, a to pro všechny lidi. Tedy i pro ty, kteří by do něj jinak nepřišli. Během večera jsou připravena různá vystoupení, prohlídky, přednášky či výstavy. „Letos se do akce zapojilo šest církví. A oproti loňsku o jed-nadvacet objektů více," informoval mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Programová nabídka je pestrá

V okrese Zlín se otevře celkem jednadvacet kostelů, kaplí a modliteben v deseti městech a obcích. Vedle samotného krajského města to bude v Otrokovicích, Slavičíně, Vizovicích, Fryštáku, Hvozdné, Jasenné, Lhotě u Malenovic, Tečovicích a Tlumačově.

„Nabídka večerních akcí je rozmanitá. Každý si z ní může vybrat to, co se mu hodí a líbí. Naší zvláštností je třeba výstava svící a svícnů coby téma symboliky světa. Otevřená je od osmnácti hodin až do půlnoci," vyzdvihl jednu z akcí otrokovického kostela svatého Vojtěcha jeho kněz Josef Zelinka.

V Kroměříži se přidá 14 kostelů

Na Kroměřížsku otevře své brány na pětadvacet objektů, konkrétně v Kroměříži, Holešově, Chropyni, Kvasicích, Prusinovicích, Rajnochovicích, Zlobicích a Žeranovicích. V samotné Kroměříži se jedná o čtrnáct kostelů, kaplí a modliteben.

„Akce jsme se zúčastnili i loni a předloni a měla mezi návštěvníky ohromný úspěch," nechal se slyšet Marek Ryšánek z Náboženské obce Církve československé husitské, v jejímž kostele na Milíčově náměstí Noc kostelů také pořádají. Do desítky kostelů či kaplí mohou návštěvníci zavítat zase na Uherskohradišťsku. Otevřou se tam tři kostely v Uherském Brodě a další sakrální stavby v Bílovicích, Bojkovicích, Březolupech, Kunovicích, Ostrožské Lhotě a Uherském Ostrohu.

„Program v uherskobrodském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie nabídne například od dvaadvaceti hodin houslový koncert či hrané pašijové události v podání dětí, a to od půl jedenácté. V boční lodi zase bude projekce známého Rembrandtova obrazu Marnotratný syn," vyzdvihl mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Připravili také osvětový program

V okrese Vsetín se otevře šestnáct církevních objektů. Kromě čtyř budov v okresním městě to budou kostely v Karolince, Kelči, Valašském Meziříčí, Huslenkách, Lešné, Pržně, Velké Lhotě, Velkých Karlovicích a Zašové. „Zpřístupníme kostel i přilehlé prostory. Nachystaný máme osvětový program. Lidé se mohou podívat do sakristie, uvidí liturgické pomůcky, zodpovíme jim otázky o kostele, bohoslužbě či náboženském životě. Vezmeme je do věže, ke zvonům nebo i do pastoračního domu," přislíbil za vsetínskou farnost Jiří Rek.