Rozhodne veřejnost, tvrdí radní

Radní se sice přiklání k možnému zakoupení autobusu, rozhodne však až hlas veřejnosti. „Prostřednictvím ankety jsme oslovili lidi, aby nám řekli, jaký zájem mají o tento druh autobusu. Pak se budeme snažit získat nějaké dotace k jeho koupi. Konají se schůze, kde různé skupiny občanů podávají své požadavky, kterými mohou přispět ke zlepšení situace ve městě. Mezi ně patří i lidé se sníženou pohybovou schopností. Když jsme se domnívali, že je město dobře přístupné všem občanům, setkali jsme se s odpovědí: „Tak si to pojďte vyzkoušet“. V závěru však všechno závisí na ohlasu občanů města,“ přiznal, kde se vzal podnět k možnému pořízení autobusu, tajemník Městského úřadu v Uherském Brodě Hynek Sušil.

Nadšení pro nápad pořídit dopravní prostředek vyjádřila také vedoucí Centra seniorů v Uherském Brodě Zdena Šuleková, která by pro jeho zakoupení i hlasovala.

Seniorům by prý novinka pomohla

„Já bych takovou možnost určitě uvítala. V našem zařízení máme hned několik lidí na vozíčku, kteří by rádi někam cestovali, ale bohužel nemají možnost. Znám asi pět lidí, jež pořízení tohoto autobusu potěší, a jistě je jich v Brodě mnohem víc. Dnes je situace taková, že lidé si vzájemně málokdy podají pomocnou ruku. Asi by mi nikdo nepomohl do autobusu tak snadno, jako bych sama nastoupila do toho nízkopodlažního. Měl by být v každém schopnějším městě,“ zdůraznila Šuleková s tím, že v zahraničí jsou tyto dopravní prostředky zcela běžné.

Na pobočce ČSAD, a. s. v Uherském Brodě sice o pořízení této novinky ještě nemají tušení, návrhu se však nebrání. „Vím, že se o tom už jednalo, asi dva roky nazpět. Dokonce tu jeden nízkopodlažní autobus na zkoušku jezdil, ale nevím, jak celá záležitost tehdy dopadla. Myslím si, že by tu tento druh dopravy byl vítán,“ řekl vedoucí divize autobusové dopravy v Uherském Brodě Milan Doruška.

V Hradišti tyto autobusy jezdí

V Uherském Hradišti takové autobusy jezdí běžně. „I v UHerském brodě se najdou lidé, kteří ho potřebují a jistě by ho využívali. Naše autobusy jsou uzpůsobeny jenom pro kočárky, ale řešení pro vozíčkáře tu žádné není, to zůstává zatím problémem,“ dodal Doruška.

Sandra Vasková