Potom se houby propláchnou studenou vodou, a tak se aspoň částečně zbaví slizu.

"Třeba u václavek je to naprostá nutnost. Navíc se povařením sníží jejich objem a vleze jich do sklenice více," pokračuje Vlasta Ondrová.

Potom už stačí houby sterilovat v octovém nálevu. Sníst by se měly během roku, ale když se dobře zasterilují, vydrží klidně i dva. Houby lze kombinovat při zavařování i se zeleninou. To bylo vidět i na vzorcích nivnického koštu, návštěvníci mohli ochutnat houby s mrkví nebo paprikou, téměř samozřejmostí je pak cibule.

"Já jsem na košt dávala houby s ostrou papričkou, dodá to tomu šmrnc," prozrazuje Vlasta Ondrová. Podle jejích zkušeností vyhrávají na koštech často václavky, i když nejvíce vzorků je tradičně hříbků. "Václavky jsou velmi vděčné, jsou totiž vláčné, mají specifickou chuť s trochou slizu," usmívá se jedna z pořadatelek.

A jak tomu bylo letos? Z 32 doručených vzorků vybrali návštěvníci jako nejlepší zavařené hřiby pana Koláře ze Starého Města, na dalších třech místech se usadil Josef Žurovec z Dubňan se suchohřiby, klouzky a zavařených hřibem smrkovým.

Na koštu nechyběla tombola a hudební doprovod kapely Money Band. Začátek akce obstarala přednáška na téma Houby kolem nás.