„Když jsem se dozvěděl, co se v obci děje, byl jsem v šoku. Škoda že z toho vznikla taková aféra, ve které někteří nepoznali, kdy je správné raději pokorně sklonit hlavu," poznamenal Nivničan Josef Gračka. Podle dalších obyvatel obce kauza rozdělila Nivnici na dva tábory. Zatímco jedna část vítá, jak nafouklá aféra smetla bývalé vedení obce v čele s Vladimírou Kaislerovou, ta druhá ji přirovnává ke zbytečné bouři ve sklenici vody.

Pojďme se však podívat na právní posouzení celé záležitosti pražskou advokátní kanceláří Benešová Beránek Blaha. Ta ve své analýze dokazuje, že bývalé vedení obce postupovalo v souladu se zákonem. Právní posouzení bylo zveřejněno na webových stránkách Nivnice. S nástupem nového vedení však z úvodní strany bleskově zmizelo, což současný starosta Nivnice Miroslav Vykydal odmítl komentovat.

Podle advokátní kanceláře Benešová Beránek Blaha obec závažně nepochybila a došlo pouze k nesrovnalostem ve smlouvách.

„Pokud se na obec Nivnice vztahovaly při zadávání veřejných zakázek souvisejících s relevantní činností ve smyslu ust. § 4 zákona o veřejných zakázkách (ZVZ) ustanovení ZVZ platná pro sektorové zadavatele, byla povinna veřejné zakázky zadávat podle ZVZ pouze v případě, že by se jednalo o zakázky nadlimitní," uvádí se v právním posouzení advokátní kanceláře.

Ačkoliv podle právníků oslovené firmy nebyla Nivnice nucena v tomto případě postupovat v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, k určitým pochybením došlo. „Smlouva o nájmu distribuční soustavy elektrické energie sítě veřejného osvětlení ze dne 12. května 2014 byla schválena usnesením zastupitelstva. Jedná se však o smlouvu nájemní, která měla být schválena radou obce," píše se ve vyjádření. Dané smlouvy navíc nejsou podle oslovených právníků formulovány dostatečně určitě, aby bylo zřejmé, s jakým konkrétním obsahem smluv vyslovily orgány obce souhlas. „Lze doporučit zvlášť takto důležité smluvní dokumenty podrobněji popsat nebo v usnesení odkázat na text smlouvy a dalších podkladů," uvedli právníci.

Nehodlám se dál zabývat tím, co bylo

Mezi obcí a společností EPK se proto mají uskutečnit další jednání, která by měla odstranit odhalené nedostatky. Stávající starosta Nivnice Miroslav Vykydal se však ke kauze osvětlení obce odmítl více vyjadřovat. „Vzhledem k tomu, že se o této záležitosti napsalo více, než bylo zdrávo, sděluji jen, že jsem v jednání s EPK a vše je rozjednáno a spěje ke spokojenosti obou stran. Obci žádný postih nehrozí a nemám nejmenší důvod nevěřit právnímu posouzení. Nehodlám se již zabývat tím, co bylo a ztrácet tak čas. Z minulosti se poučme, ale zabývejme se budoucností," uvedl Miroslav Vykydal, který na začátku července nastoupil na místo bývalé starostky Vladimíry Kaislerové. Funkci zatím vykonává jako neuvolněný.

Uvolněným starostou se měl podle původních plánů stát na začátku roku 2016. „Přesto, že mám značnou podporu spolupracovníků i v radě, apelují na mě s přehodnocením situace. Se zaměstnavatelem toto řeším, takže je možné, že budu působit jako uvolněný starosta již od září tohoto roku," naznačil Miroslav Vykydal.

Související 

Nivnice má nového starostu, bývalá první žena obce rezignovala

Starostka i místostarosta Nivnice rezignují. Kvůli smlouvě na veřejné osvětlení