„Nápad na obnovení tradice se zrodil díky okolním obcím, ve kterých vítání občánků stále funguje. Narozeným dětem navíc vždy darujeme vkladní knížku s penězi a malou hračku. Předání se ale odehrává jakoby mezi dveřmi. Chceme udělat proces trochu oficiálnější a slavnostnější,“ prozradila nivnická místostarostka Marie Kománková. Od ceremoniálu podle ní Nivničtí v minulosti upustili kvůli technickým problémům i upadajícímu zájmu maminek.

Souhlas místních se záměrem si radní ověřili vypsáním ankety. Za dva měsíce od vyvěšení na internetových stránkách obce se do hlasování zapojilo více než padesát lidí. Jejich názor je takřka jednotný. „Ano, vítání občánků bychom uvítali. Za nejlepší termín považujeme sobotu dopoledne,“ tvrdí drtivá většina návštěvníků webu. Jestli svou převahu v hlasování i nadále udrží, ceremoniálů se dočkají už začátkem příštího roku.

Uvítání dětí bez obřadu na radnici si neumí představit ani rodiče z Kunovic. „Je to dlouholetá tradice a nikdy nás ani nenapadlo, že bychom ji snad zrušili. Naopak se v poslední době rodí více dětí, takže vítání pořádáme častěji. Dá se říct, že převážná část místních už bere slavnostní přijetí jako samozřejmost,“ poznamenala tajemnice kunovického městského úřadu Helena Vajdíková.