Stromy a keře v úseku o délce zhruba 200 metrů různé druhové skladby už totiž zasahovaly do ochranného pásma elektrického vedení vysokého napětí a větvemi dokonce překlenovaly vodiče.

V případě jejich zlomení a pádu, například při extrémním počasí jako jsou silné bouřky a vichřice, by mohly elektrické vedení poškodit. Proto tam energetici s pomocí externích partnerů provedli ořezy, aby podobným situacím předdešli.

„Povinnost udržovat ochranné pásmo kolem vedení je zakotvena v energetickém zákoně. Je to důležité hlavně kvůli zajištění stabilních a bezpečných dodávek elektrické energie. Ochranné pásmo chrání nejen vedení samotné, ale zajišťuje nám také snadný přístup k našim zařízením, aby naši pracovníci mohli případné poruchy co nejrychleji odstraňovat,“ vysvětluje vedoucí řízení údržby a oprav společnosti EG.D ze skupiny E.ON Petr Nováček.

K ořezům využili stroj Jarraff, který je v České republice pouze jeden. Stroj je speciálně navržený pro ořezy v ochranném pásmu elektrického vedení. Jde o kolový nosič izolovaného ramene s dosahem pro řez až 24 metrů.

K vyřezání husté vegetace pod napětím pak použili standardní traktorovou frézu, která dřevní hmotu rovnou mulčuje. Plochy pak dočistili svahovou pásovou lesní frézou ROBOMAX na dálkové ovládání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostudy Uherského Hradiště: Chátrající staré lázně čekají opravu už 30 let

Chátrající staré lázně v UH | Video: Pavel Bohun