Změnit rozhodnutí energetického gigantu nepomohl ani dopis starosty Nivnice Miroslava Vykydala, v němž požadoval odložit opravy na jiný den. Nivničané tak s přerušením dodávky elektřiny spokojeni nejsou.

„Sám bydlím v postižené oblasti, bez elektřiny to chvíli přežiji, protože v 15 hodin odjíždím na oslavu, ale horší to bude mít známá, která pořádá velkou oslavu čtyřicetin ve zdejším kulturním domě a netuší, kde má navařit jídlo," poukázal na vzniklé problémy jeden z obyvatel Nivnice Karel Kopecký. Své rozčarování dal najevo také jednatel tamního hotelu Savary Jakub Klímek. „Nás to omezí velmi citelně. Jednak jsme nebyli dostatečně dopředu informováni obcí, takže jsme na tento termín měli nasmlouvanou oslavu, jednak nechápu, proč se opravy nedělají ve všedních dnech, kdy je v daný čas polovina lidí v zaměstnání.

Naštěstí má pořadatel oslavy k dispozici záložní generátor, který nám je ochoten zapůjčit, takže nakonec nějak fungovat budeme," konstatoval Jakub Klímek.

ODSTÁVKA V PRACOVNÍ DNY BY POSTIHLA MÍSTNÍ FIRMY

Oznámení provozovatele distribuční soustavy však údajně přišlo podle předpisů a s náležitým předstihem. „E.ON Distribuce a.s. je povinna oznamovat započetí nebo skončení omezení nebo přerušení dodávky elektřiny způsobem v místě obvyklým, nejméně však patnáct dnů předem," stojí v oznámení o přerušení dodávek elektřiny v Nivnici. Na stránky obce byl přitom seznam v 28. října odpojených míst vyvěšen už 4. října. Přesto chtěl odstávce zabránit svojí žádostí také Miroslav Vykydal. „Nám se to nelíbí, obyvatelům se to nelíbí, ale vysvětlení od E.ONu na moji korespondenci chápu. Odstávka nivnických firem vzhledem k nutným zásahům do elektrické sítě by byla pro jejich výrobní procesy krutá, proto bude E.ON pracovat v den státního svátku na úkor nivnických domácností," poznamenal. Sám přitom bydlí v lokalitě, která bude v pátek 10 hodin bez proudu.

Jaké plány má pro tento den jeho rodina, však starosta ještě neví. „Já budu pracovat, jezdit po obci a snažit se na činnost dohlížet tak, aby bylo co nejdříve hotovo. Mí synové už dnes chytají abstinenční příznaky z toho, že budou muset být polovinu pátku bez počítače, ale nějak to určitě zvládnou," dodal s úsměvem Miroslav Vykydal.