Osud šesti javorů a čtyřiadvaceti tújí tak měli ve svých rukou návštěvníci stránek obce Nivnice, kteří mohli svým hlasem rozhodnout, jak se stromy naložit. Navzdory hlasitému volání po jejich odstranění se však ukázalo, že většina lidí chce stromy na hřbitově ponechat. Anketa však není závazná, a tak je na starostovi Nivnice Miroslavu Vykydalovi, jak nakonec s jejími výsledky naloží.

„Stromy je třeba pokácet proto, že lidi mají polámané rámy hrobů od kořenů stromů. V současnosti však nemůžou nic dělat než čekat, kdy se stromy v blízkosti odstraní, aby se mohli pustit do oprav. Bohužel anketa dopadla tak, jak dopadla a nevím, co bude dál. Všem nám to připadá, že v anketě především hlasovali ekologičtí aktivisté a lidi, co na hřbitov často nechodí," kroutí hlavou správkyně nivnického hřbitova Ivana Hladišová.

Podle jejich slov jsou lidé, kterých se problém bezprostředně týká, jednoznačně pro odstranění stromů. Ty se přitom už jednou na nivnickém hřbitově kácely. V roce 1998 podle Ivany Hladišové zmizely břízy právě kvůli jejich vzrůstu a kvůli mohutným kořenům, které zasahovaly do hrobů.

PSALI JSME O kácení stromů na nivnickém hřbitově rozhodnou lidé v anketě

„Celkově se řadí zdejší místo posledního odpočinku k jednomu z nejkrásnějších v okrese. Plánovaná úprava v podobě pokácení několika stromů směřovala spíše k jeho údržbě, než že by měla něčemu škodit. Sám jsem také výsledky ankety překvapen a nemile zaskočen," sdělil Nivničan Karel Šik.
Na starostovi Miroslavu Vykydalovi tak zůstala volba, kterou se jedné ze stran rozhodně nezavděčí. „Faktem je, že v anketě mohli hlasovat lidé, kteří na hřbitově nikdy nebyli a také v ní hlasovali mladší ročníky, které problémy se stromy pravděpodobně zatím netíží. Výsledky ankety nicméně do určité míry budu akceptovat," uvedl starosta Nivnice.

Podle Miroslava Vykydala dojde v zimě pouze na prořez přestárlých tújí a javory zůstanou. Některé túje by tedy mohli jít dolů navzdory výsledkům ankety.

„Na hřbitově máme asi dvanáct tújí podél chodníku z každé jeho strany. Některé jsou však přestárlé a některé jsou zase moc blízko rámů hrobů. Ty tedy beztak budeme muset prořezat," vysvětlil.

Z celkového počtu by tak mohla zbýt každá druhá túje. Do budoucna pak obec přijde s projektem, který by měl nahradit i zbylý počet stromů. „Asi do roka představíme obyvatelům plán nové výsadby a opět je vyzveme anketou, aby nám napověděli, co si o našich zámětech myslí. Jediná změna oproti letošní anketě bude v tom, že budeme monitorovat místo, z něhož člověk hlasuje tak, aby nedošlo ke zvolení varianty hlasujícími, kteří v Nivnici nežijí," dodal Miroslav Vykydal.

Výsledky anketyCelkem hlasovalo 468 lidí, z nichž 244 (tj. přes 52 procent) odmítlo jakoukoli variantu kácení a jednoznačně se vyjádřilo pro ponechání všech dřevin.