Nenápadný podražec křovištní patří mezi rostliny, které se poměrně často vyskytují u železničních náspů, cest, na loukách i zahrádkách. Tato rostlinka, která často končí pod ostrými noži sekaček, má však ve svém přirozeném prostředí nesmírnou cenu. Je totiž „výhradním domovem“ kriticky ohroženéhomotýla pestrokřídlce podražcového.

„V České republice žije jen v jižních částech Zlínského a Jihomoravského kraje. Létá mezi 20. dubnem a 15. květnem. Jeho housenky se živí pouze listy podražce křovištního, jiné rostliny nepozřou, a to ani v případě, když jim hrozí vyhladovění,“ vysvětlil entomolog Albert Gottwald, který se záchraně rostliny i motýla věnuje již deset let. close zoom_in

Podražec má i léčivé účinky

Podražec, rostlinu se světle zelenými listy a malými žlutými květy, lidé často považují za plevel.

„Rostlina má ale i léčivé účinky, které se hodně využívají v kožním lékařství,“ podotýká bylinkář Roman Chovanec.

Ochranáři přírody tvrdí, že likvidace podražců může v krajním případě vést až k úplné likvidaci populace vzácného motýla.

„V zákoně o ochraně přírody a krajiny vyplývá, že základem ochrany živočichů je komplexní ochrana jejich stanovišť. Chtěli bychom proto vyzvat správce pozemků a zahrádkáře, aby tuto rostlinu do 15. července nelikvidovali,“ podotýká Albert Gottwald.

Odborníci potvrzují, že populace pestrobarevného motýla čítají jen stovky jedinců.

„Vyskytuje se například u břehů řeky Olšavy a tratí směrem k Veselí nad Moravou až po Brno. Jejich stavy jsou prozatím stabilní, mohou se však lišit rok od roku, například vzhledem kpočasí a dalším faktorům,“ poznamenal vedoucí Odboru životního prostředí Krajského úřaduZlín Jaroslav Hrabec.