Na efektivní metodu, jak kriminalitu mládeže snížit, tedy zatím nikdo nepřišel. Kamenem úrazu je podle některých nedostatečná výchova rodičů a učitelů.
„Je smutné, kolik teenagerů se dopouští krádeží, vandalismu a podobných věcí. Bohužel to ale patří k dnešní době. Rodiče už asi nejsou tak přísní, nemají na výchovu tolik času nebo na děti zkrátka nestačí,“ míní zatím bezdětný Michal Malina z Uherského Hradiště.

Souhlasí s ním další Hradišťanka Marta Struhelková, kterou chování mládeže v posledních letech šokuje. „Nejsem pro to, aby se děti zavíraly do polepšoven. Nějaký trest by je ale minout neměl. Jinak se nepoučí. Svoje děti bych taky nechala, ať se v tom vykoupou,“ poznamenala matka dvou dětí.

Kriminalitu mladistvých dokládá policejní statistika. Ke snižování počtu deviantů podle ní v posledních letech nedochází. „Od začátku roku do konce dubna evidujeme jeden trestný čin nezletilého a jednadvacet trestných činů mladistvých. Za celý loňský rok to bylo sedmadvacet nezletilých a čtyřiašedesát mladistvých, za stejné období jako letos pak osmadvacet viníků. Je to tedy srovnatelné množství,“ upřesnil mluvčí hradišťských policistů Jaroslav Krejčíř.

Nejčastějšími trestnými činy mladých jsou podle něj loupeže, krádeže či sprejerství. Za poslední tři roky se také jednou na Slovácku objevil případ pohlavního zneužívání, kterého se dopustil mladiství. „Nejednalo se o znásilnění. K pohlavnímu styku tedy došlo dobrovolně, ale jeden z aktérů ještě neměl patnáct let,“ vysvětlil mluvčí.

Část veřejnosti přikládá vinu za prohřešky mládeže učitelům ve školách. Ti ale podle ředitelky novoveské základní školy Miroslavy Vajdíkové mnohdy špatnému chování dětí nezabrání. „Sedmnáct let, co jsem ve funkci, se na škole všichni snažíme děti vychovávat. Samo o sobě to ale nestačí. Více se musí snažit rodiče, kteří by měli být hlavně soudní. Neměli by dítě za každou cenu obhajovat, když se objeví nějaký problém,“ zmínila ředitelka.

Její slova potvrzuje i nedávný případ, kdy fasádu školy, kostel, obchod a několik domů v Ostrožské Nové Vsi posprejovali dva sedmnáctiletí mladíci, bývalí žáci novoveské školy. „Ten jeden měl problémy už delší dobu, ale do toho druhého bych to nikdy neřekla. Ve škole totiž nikdy kázeňské problémy neměl,“ prozradila Vajdíková.

Vandalství otřáslo před několika týdny také obyvateli Ořechova a Újezdce. Teprve třináctiletý hoch tam fixem a sprejem poničil lavičky, dětské hřiště, kamenný kříž a několik budov. Způsobil tak bezmála padesátitisícovou škodu. „Byl to vůbec první podobný případ, který jsme u nás zaznamenali. I když kvůli nízkému věku mladíka policie případ odloží, možná si to zapamatuje a už to neudělá. Nedokážu to ale dobře odhadnout, protože jej neznám,“ přemýšlel starosta Újezdce Zdeněk Gottwald.

Jako nejúčinnější trest pro mladé pachatele vidí ředitelka Vajdíková veřejně prospěšné práce. Odpracovat by si je hříšníci měli nejlépe v obci, kde trestný čin spáchali. „Jestliže rodiče zaplatí pouze pokutu, někteří mladí si vůbec nemusí uvědomit, co provedli, a můžou to udělat znova,“ upozornila ředitelka.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.

Přečtěte si také:

SKANDÁL: Mladí fotbalisté 1. FC Slovácko padělali peníze