Její dramatický růst se však aspoň za uplynulý měsíc snížil. Od podzimu míra doslova skákala vzhůru: říjen (9,98), listopad (10,07), prosinec (10,83), leden (11, 64).

I když situace na pracovním trhu je stále ještě značně neutěšená, několik dalších pozitivních skutečností se kromě relativně nízkého zvýšení míry nezaměstnanosti však vyskytlo. V měsíci únoru se například nově zaevidovalo 3148 uchazečů o zaměstnání, což je ve srovnání s lednem o celých 37 procent méně. Dále úřady práce Zlínského kraje evidovaly na konci předchozího měsíce celkem 1364 volných pracovních míst. To je o 98 pracovních míst více než na konci ledna. Vyjádřeno procentuelně činí tento růst 7,7 procenta. Na jedno volné pracovní místo tak v kraji připadá zhruba 27 uchazečů.

Markantní je to na údajích z okresů Vsetín a Zlín. Ve vsetínském okrese bylo v lednu pouze 272 volných pracovních míst a na jedno připadalo přibližně 37 uchazečů. V únoru je míst o 110 více se zhruba 27 uchazeči na každé z nich. Ve zlínském regionu pak v únoru oproti lednu přibylo šedesát osm volných pracovních míst. Zatímco minulý měsíc se o každé místo ucházelo téměř 41 zájemců, nyní je tento počet 33. Tento trend však nemusí být setrvalý, i když současná aktuální situace se zdá momentálně být stabilní.

„Začátek března zatím nevypadá dramaticky, nezaměstnanost zřejmě nebude příliš narůstat, stabilizuje se anebo se možná na přechodnou dobu i zastaví,“ míní mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. Dodala, že firmy se ale zatím nechystají k jakémukoliv masovému náboru pracovníků. Svou roli sehrají spíše sezónní vlivy.

S příchodem sezóny získají zpět svá místa například pracovníci ve stavebnictví či v některých dalších oborech, u kterých je poptávka závislá na ročním období. Ve zlínském regionu se to týká například lázeňství.

„Souvisí to s obsazeností lázní. Přes sezónu je třeba větší počet zaměstnanců, nabíráme je proto na dobu určitou,“ uvedl ředitel hotelu Společenský dům v Luhačovicích Jiří Dědek. Podle něj je tento postup standardní ve většině odvětví cestovního ruchu.

V jednotlivých okresech kraje je nejvyšší míra nezaměstnanosti momentálně na Kroměřížsku, kde činí 13,56 procenta. Na druhém místě je Vsetín s aktuálním číslem 12,46 procenta, na třetím pak Zlín s 11,34 procenta. Nejnižší míru nezaměstnanosti vykazuje Uherské Hradiště 10,44 procenty. Přitom tento okres byl v měsíci únoru na druhém místě v kraji co do vzrůstu počtu uchazečů o zaměstnání.

Paradoxní situace je způsobena tím, že v tomto okrese je hodně uchazečů zařazených do rekvalifikace. Tím se stávají takzvaně nedosažitelnými. To znamená, že nemohou být okamžitě obsazeni na volné pracovní místo. K takovýmto evidovaným nezaměstnaným se pak při výpočtu míry nezaměstnanosti nepřihlíží. V okrese Uherské Hradiště bylo od začátku letošního roku uzavřeno celkem 278 dohod o rekvalifikaci.

O rekvalifikaci přitom může požádat každý, kdo je evidován na úřadě práce.

„Při posuzování žádostí se však bere ohled na to, jaké bude mít žadatel po rekvalifikaci z dlouhodobého hlediska uplatnění na trhu práce, zda si netvoříme pouze další rekvalifikované, ale neumistitelné uchazeče,“ konstatoval ředitel zlínského úřadu práce Zdeněk Semerád.

Dodal, že každý úřad práce si přitom vytváří své podmínky a kriteria.

Snížení počtu nově evidovaných uchazečů o práci, zvýšení počtu volných míst a pokles lidí, připadajících na jedno volné místo, je potěšitelnou zprávou pro řadu lidí.

„Konečně něco jiného, než ta každoměsíční rostoucí procenta nezaměstnaných. Moje dcera nemůže sehnat práci už řadu měsíců, snad se jí to třeba konečně podaří, vždyť má dvě děti,“ vyjádřil naději Petr Komárek ze Zlína.

Jiní však přílišný optimismus nesdílí. „Jsem servírka a chtěla bych si brzy někde ve Zlíně nebo okolí najít novou práci, nedávno jsem se přistěhovala. Se sezónou a otevřenými zahrádkami bych mohla mít víc šancí, ale kolik je takových, kteří na to čekají zrovna tak, jako já?“ zamyslela se Jitka Boučková, novopečená zlínská obyvatelka.