„Lidé zanedbají pravidelnou údržbu a revizi komínů či topných zařízení. Může pak dojít k požáru usazenin či sazí,“ informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček. Podle něj jde o problém, který se nastřádá v průběhu několika let.

„Projevuje se hlavně u starých domů, kdy lidé předtím mohou topit i desítky let bez komplikací a zanedbávají prevenci. Nejkrizovější je vždy začátek topné sezony, tedy říjen a listopad, a pak také období, kdy se výrazně ochladí,“ uvedl Mitáček. Navíc upozorňuje i na to, že lidé by neměli v kotlích spalovat věci, které tam nepatří. „Pokud využívají kvalitní dřevo či uhlí a topné zařízení pravidelně čistí, mělo by být vše v pořádku,“ řekl mluvčí hasičů.

Souhlasí s ním i Josef Straka, jenž provozuje firmu, která má oprávnění dělat revize komínů. „Lidé budou mít od 1. ledna povinnost nechat si svůj komín jednou ročně zkontrolovat. Mohou ho sice čistit sami, ale revize jsou pro ně povinné. Pokud by sami nezvládali čištění, je dobré si kominíka pozvat i častěji. Je to rychlejší a navíc levnější, než kdyby k nim přišel jen jednou na několik hodin,“ vysvětlil Straka. Ten navíc upozornil na to, že problémy může způsobovat například i čerstvé dřevo, které nejenže špatně hoří, ale pomáhá usazování dehtu.

Hasiči někdy během zimy vyjíždí k podobným typů požáru až několikrát týdně. „Ročně jde na Uherskohradišťsku přibližně o dvacet případů. Toto číslo je velice stabilní už několik let. Lidé nás ale nevolají ke všem případům, většinou jen k těm, kdy plameny viditelně šlehají z komína,“ sdělil Mitáček.

Jen málokdo si nebezpečí spojené s nevyčištěným komínem uvědomuje. „Kotel si čistíme sami poměrně často, ale nepamatuji si, kdy naposledy jsme měli doma kominíka,“ přiznal Jiří Navrátil z Uherského Hradiště.