Bezmála tři desítky policistů pročesávaly za pomoci psovoda terén v okolí města. Zmateného a prokřehlého zbloudilce nakonec objevil policejní pes Brutus.

„Ve čtvrtek 17. dubna v odpoledních hodinách oznámil na linku 158 43letý muž, že pohřešuje svého 78letého otce, se kterým bydlí v Uherském Brodě. Ten dle výpovědi syna odešel pravděpodobně na svoji zahrádku, která je v chatové oblasti Brodské vinohrady, v době od 9 hodin a do odpoledních hodin se nevrátil,“ popisovala situaci hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Pohřešovaný pán je sice téměř nevidomý a používá slepeckou hůl, ale cestu na zahrádku údajně dobře znal. Policisté jej začali okamžitě hledat, ten den ale bez úspěchu.

Po muži pátralo skoro 30 lidí

Pátrání pokračovalo v pátek 18. dubna v ranních hodinách, kdy se do akce zapojilo 27 policistů včetně strážníků městské policie. Úspěch se však dostavil až o několik hodin později.

„Díky dobré práci policejního psovoda a jeho čtyřnohého pomocníka Brutuse byl dezorientovaný a podchlazený muž nalezen v dopoledních hodinách zhruba 500 metrů od chatové oblasti v lesním masívu a nakonec skončil v péči lékařů,“ upřesnila Zámečníková.

Senior ležel vedle střelnice

Stařík ležel ve zbídačeném stavu v hustém porostu nedaleko brodské střelnice.

„Starý pán tam ležel, za stromem, promočený a umazaný od bláta a jenom chropěl. Obrátil jsem ho na záda a poskytl mu první pomoc. Za chvíli se probral a začal komunikovat. Bylo mi záhadou, jak se až tam vůbec mohl dostat,“ popsal dramatickou situaci jeho zachránce, šéf hradišťských policejních psovodů Jaroslav Ševčík.

Postižení musí zachovat klid

Člověk bez handicapu i osoba s tělesným postižením by podle odborníků měli v případě dezorientace především zachovat klid. „Pokud máme pocit, že jsme zabloudili, měli bychom se zklidnit, ale rozhodně ne pokračovat dál. Pomoct by nám mohlo volání, ne zmatený postup,“ prozradila hradišťská psycholožka Hana Hořáková.

Přečtěte si také:

Brutus je silný jedinec a mimořádně vytrvalý stopař