„Mimořádné události a krizové situace se v dnešní době bohužel dostávají stále více na pořad dne. Velmi často přicházejí nečekaně, mnohdy je nelze předvídat a nelze jim zcela zabránit,“ řekl docent Pavel Valášek z Fakulty Logistiky a krizového řízení Ústavu enviromentální bezpečnosti University Tomáše Bati ve Zlíně.

K onemocnění COVID-19 a samotnému původci SARS-CoV-2 je podle něj každý den zveřejněna řada článků a odborných publikací.

„Mnoho potřebných údajů a znalostí o viru a onemocnění však zatím zůstává dále nejasných a odpovědi na otázky typu, například, zda imunita po onemocnění je dlouhodobá a zda protilátky mají ochranný účinek, atd. odborníci stále hledají,“ upozornil Pavel Valášek.

Na příkladech konkrétních situací ze Zlínského kraje jsou v Uherském Hradišti podle jeho slov demonstrovány některé „běžné“ problémy, které se v epidemiologických situacích mohou vyskytnout a je nutné je neodkladně řešit, protože jakékoliv zanedbání by mohlo mít v nepříznivých případech až fatální následky.

„My v Uherském Brodě jsme byli na začátku současné pandemie v našem kraji prvními, kteří se museli zabývat specifickými úkoly krizového štábu. Stejně tak, jako i trasováním v souvislosti s osobou nakaženou v potravinovém obchodě, odkud se virus během víkendu bleskově rozšířil po sídlišti,“ zmínil ke svým poznatkům starosta Uherského Brodu Ferdinand Kubáník.

Cesta k úspěchu však podle Pavla Valáška vede pouze přes kvalifikovaně stanovená, správně a bez výjimek uplatňovaná a důsledně dodržovaná protiepidemická opatření.

„Kromě toho zde musí svoji nezanedbatelnou a neopominutelnou roli sehrávat také kvalitní osvěta, cílená především na laiky, kteří velmi často ani pořádně netuší, o jak zákeřného společného nepřítele se vůbec jedná,“ varoval docent Valášek.

Nechyběly ani ukázky nově používané technologie tzv. vodního mlhového proudu, jejíž účinnost předvedli profesionální hasiči. Ta se však nabízí rovněž v případě dezinfekce.

„Této technologii založené na speciálních tryskách se říká supersonic. Dokáže při nízkém tlaku vyvinout proud kapének, vytvářejících mlhu,“ popsal základy fungování systému jeden z prezentátorů přístroje.