„Pochybuji však, že nám hrozí takové nebezpečí jako v Čechách. Na Slovácku nejsou tak rozsáhlé smrkové monokultury, jako například na Šumavě,“ poznamenal uherskobrodský biolog Lubomír Pospěch a dodal, že z odborného hlediska smrky do regionu vlastně vůbec nepatří. Pospěch proto preferuje, aby je lesníci vytěžili a nahradili je smíšenými lesy s převahou listnáčů.

Situaci bedlivě sleduje také Lesní správce oblasti Luhačovice Martin Pavlíček. „Na základě normy a loňských zjištění pokládáme více lapáků a lapačů. V současné době sice hrozí zvýšený výskyt kůrovce, situace však zatím není nijak kritická,“ uvedl Pavlíček. Skutečný stav však podle něj ukáže až měsíc srpen a září, kdy kůrovec vylétá a poškozené stromy začnou usychat.

Na opačném konci regionu, v Chřibech, je situace prozatím také relativně klidná. „Podařilo se nám včas zpracovat kalamitu, ale pokud by bylo také nadále takové horko a sucho, může kůrovec naletět i do zdravého porostu,“ poznamenal hajný buchlovského revíru Ladislav Karásek. Pokud by sucha trvala ještě další dva až tři týdny, situace by se zhoršila. Karásek po zimní kalamitě nainstaloval z preventivních důvodů v lese více lapačů i lapáků než před rokem.
Kůrovec napadá poškozené a oslabené stromy, protože pokud je dostatek vláhy ve zdravých kmenech, zalije škůdce smůla a uhyne.