Potíže podle lidí z ulice nechtěně způsobuje tamní obchod s potravinami, do kterého chodí většina žáků denně nakupovat. „Študáci si při té příležitosti zapálí nebo posvačí v okolí bočního vstupu do areálu školy, který je hned naproti obchodu. Nedopalky a obaly od jídla pak zahazují kolem sebe. Je to neúnosné,“ vylíčil dlouholetou potíž Vlastimil Lapčík, bydlící u prodejny.

Za pravdu mu částečně dává i vedoucí obchodu Marie Kouřímová. Situace se ale podle ní za poslední dobu částečně zlepšila. „Není to už tak hrozné, jak to bývalo. Nepořádek taky vždycky nedělali pouze studenti, ale i ostatní zákazníci. Myslím, že podobné problémy jako v této ulici jsou běžné i jinde. Navíc pořádně nevím, co s tím může člověk udělat,“ podotkla Kouřímová.

Bude kamera řešením?

Majitelé domů se situaci rozhodli řešit už v minulosti. Výsledek nebyl ale příliš valný. „Byli jsme za ředitelkou školy s žádostí o pomoc. Té jsme se ale nedočkali. Myslím, že přístup ze strany školy by mohl být důraznější,“ míní Lapčík, podle kterého se potíže s nepořádkem začínají zhoršovat. Ředitelka školy Zdislava Svobodová se však od problému distancuje a studenty i přes četná obvinění obhajuje. „Nemůžeme žáky postihovat za to, co dělají mimo areál školy. Navíc, jak lze komukoliv dokazovat, že papírek odhodil právě on. Dohodli jsme se také se studenty, že u obchodu kouřit nebudou, a to podle mě dodržují,“ argumentovala Svobodová.

Výskyt žáků u obchodu však potvrzuje i staroměstský strážník Miroslav Nosek. Stíhání případných „pohazovačů“ odpadků je podle něj komplikované. „Nepořádek a kouření jsou problémy, které se obecně objevují u škol či obchodů. Pomohla by možná kamera, která by snímala prostranství u prodejny. Školáci by se ale přemístili jinam a potíže by vyvstaly tam,“ upozornil na jednostrannost možného řešení Nosek.