close info Zdroj: Deník zoom_in „Koks a černé uhlí máme zdražené zhruba o 60 procent, brikety a koks se u nás dají sehnat za nezvýšenou cenu. Naši odběratelé ale už mají uhlí dávno doma. No a jak se bude cena těchto komodit pohybovat v následujícím období? To vám dnes nikdo neřekne, to ví snad jen naši dodavatelé,“ řekla provozovatelka Uhelných skladů ve Vizovicích Radmila Řezanková.

To společnost Vood Cmté z Pašovic nabízí na Slovácku i Zlínsku široké portofilio suchého štípaného akátové masivu a různorodý výběr tropických dřevěných briket s vysokou výhřevností, včetně sortimentu různých palivových odřezků.

„Brikety zatím necháváme na stejné ceně jako vloni. Je otázkou kdy a o kolik se jejich cena změní v následujících měsících. Letos v říjnu jsme ale podražili dřevo – štípaný a neštípaný akát o stovku na balení. V tomto případě registrujeme velký nárůst poptávky, kdy máme objednávky na dva měsíce dopředu,“ prozradila Markéta Čechmanová z Vood Cmté.

Také firma Arcibiskupské lesy a statky Olomouc byla letos nucena reagovat na aktuální situaci na trhu s palivovým dřívím úpravou ceníku.

„Průměrně došlo ke zdražení o zhruba 10-15 procent oproti původním cenám. Tyto ceníky jsou totožné pro všechna polesí v naší správě, tedy platí pro Olomoucký i Zlínský kraj,“ sdělila mluvčí Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Dagmar Obšilová.

Zájemci si podle jejích slov mohou na všech polesích odkoupit palivové dříví z odvozního místa, nebo využít možnosti tzv. samovýroby při dodržení všech platných předpisů.

„Největší zájem je především o tvrdé listnaté dříví a smrk,“ dodala Dagmar Obšinová.

Lesy ČR nabízejí palivové dříví samovýrobcům, tedy jde o vlastní pokácení a odvoz, nebo prodávají už vyrobené dřevo ze skladů.

„Od druhého pololetí 2021 jsme zvýšili cenu o několik desetikorun. Cena závisí na více faktorech, ovlivňuje a bude ji ovlivňovat obava z dalšího zdražování energií a fosilních paliv, a tím rostoucí poptávka po palivovém dříví. Palivového dříví máme v souvislosti s doznívající kalamitou a v porovnání s předchozími kalamitními léty méně, ale stále dostatek. Přesto doporučujeme neponechat objednávku na poslední chvíli. Největší zásoby máme ve smrkovém dříví, minimální pak u dřevin, jako je jedle, vejmutovka, topol, modřín, javor a lípa,“ informovala mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová.