Na vinně jsou mnohdy nesnesitelná vedra, díky nimž se lékaři čím dál více setkávají s kolabujícími lidmi. Ohroženi přitom nejsou pouze senioři, ale také lidé středního věku podceňující dlouhodobou práci na slunci.

„Taková vedra jsou pro lidský organizmus samozřejmě velkou zátěží. Nejvíce ohroženi jsou lidé s kardiovaskulárními chorobami, mezi rizikové skupiny patří ale také děti a senioři. Malé děti totiž ještě nechápou rizika spojená s vedrem a senioři mají zase sníženou citlivost na pocity žízně,“ objasnila lékařka interního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Tereza Poledníková.

Všem věkovým kategoriím navíc lékaři doporučují zvýšit příjem mineralizovaných vod. Právě minerály totiž člověk ztrácí společně s nadměrným pocením.

„V boji s vedrem platí pořád ta samá a notoricky známá pravidla. Dostatečně pít, a to nesycené a bezkofeinové nápoje, nezdržovat se na přímém slunci, a když, tak s opalovacím krémem a pokrývkou hlavy. Při fyzické aktivitě je lépe si vybrat ranní nebo podvečerní hodiny a být na sebe zkrátka opatrnější,“ doplňuje lékařka interního oddělení Tereza Poledníková.