Vedení nemocnic ve Zlínském kraji je nuceno omezovat péči. Mimo to, že se jedno oddělení za druhým mění na covidové a jsou odkládány plánované zákroky, dochází personál, který by dokázal obstarat další – dosud volná – lůžka.

Někteří pacienti proto už druhý den končí v nemocnicích v Brně či Olomouci. Potvrdil to dosluhující hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

„Už dva dny jsme v některých nemocnicích na 95 až 100 procentech vytíženosti. Proto všechny pacienty – necovidové –, které můžeme převézt, převážíme do Brna a Olomouce,“ uvedl hejtman.

Čunek však zdůrazňuje, že primárním problémem není nedostatek lůžek, ale nedostatek personálu.

„Volná lůžka na obsazení ještě jsou. Ale není nikdo, kdo by je obsloužil,“ prozradil Jiří Čunek.

CHYBÍ TŘI STOVKY ZDRAVOTNÍKŮ

„Kvůli nedostatku personálu jsou zavřená některá lůžková oddělení. Jakmile se do práce zdravotníci vrátí, budeme moci rozšířit i kapacitu. Potřebujeme překlenout tento víkend. Příští týden snad bude situace lepší,“ doufá Maráček.

Co bude příští týden však zatím nikdo s jistotou neví. Oproti tomu současná situace je natolik vážná, že nepomáhá ani výpomoc celkem 130 dobrovolníků ve čtyřech krajských nemocnicích.

„Většinou se jedná o studentky zdravotních škol. Vážíme si jejich pomoci, ale jen v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně chybí 300 zdravotníků,“ přiznal Radomír Maráček, šéf krajských nemocnic a ředitel zlínské nemocnice. Přitom před týdnem to bylo „jen“ 100 zdravotníků.

SOUKROMÍ LÉKAŘI NEPOMÁHAJÍ

Nemocnice jsou nyní rády za kohokoliv, kdo je schopen zastat alespoň základní péči o pacienty. S další pomocí proto přispěchají také zaměstnanci luhačovických lázní.

„Lázeňská péče se omezuje, zaměstnancům proto nabízíme, aby mohli jít v nějaké formě pracovat do zlínské nemocnice,“ potvrdil generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Oslovováni jsou postupně také všichni soukromí lékaři – ať již ti odborní či všeobecní.

„V tomto případě by zřejmě jediným řešením bylo jisté vládní nařízení. Jinak tu ochotu z jejich strany nevidím. Kdyby přišel každý alespoň na jeden den v týdnu,“ žádá Maráček.

POLNÍ NEMOCNICE ZATÍM NEBUDE

Zlínský kraj oslovil ministerstvo vnitra s tím, že výstavba polní nemocnice aktuálně není na programu dne.

„První varianta je rozmisťování pacientů, kde je volno. A až nebudou místa v nemocnicích, uchýlíme se k jinému řešení. Nemáme problém s místem, ale s personálem.“ znovu zopakoval hejtman Čunek.

„Zatím situaci zvládáme. A zdá se, že počet pacientů zůstává v tuto chvíli na stejné úrovni jako před dvěma dny,“ dodává s nadějí Jiří Čunek.