„Takový přístroj, který se používá nejčastěji k operacím ledvin a prostaty, je i pro vyhlášenou Ameriku Amerikou,“ uvedl s nadsázkou zahájení provozu operačního přístroje ředitel nemocnice Antonín Karásek s dovětkem, že na Moravě provádí laparoskopicky operace prostaty pouze dvě pracoviště.

V čem tkví výhody nového zařízení? Je šetrné k pacientovi a umožňuje sledování operace na velkém monitoru. Lékaři tak pracují s nástroji uvnitř pacienta, úkony jim ale zprostředkuje digitální obraz, který nabízí mnohonásobné zvětšení a tím i přesnější práci.

„V případě, že se nedostaví komplikace, může jít pacient tři dny po zákroku domů. Při klasické operaci se pooperační léčba zpravidla protáhne na dva týdny i více,“ srovnává výhody klasické a laparoskopické metody Karásek.

Lékaři přiznávají, že nová metoda je pro operatéra náročnější než zákrok klasickou metodou. Šetrnost výkonu je ale nesrovnatelná. „Při laparoskopickém zákroku je postižená část odstraněna několika malými vpichy přes kůži. To výrazně urychluje a usnadňuje rekonvalescenci pacienta. Zvětšené operační pole, které se znázorňuje na monitoru, umožňuje dokonalejší a přesnější odstranění nádorů a zachování drobných nervů,“ upřesnil primář urologického oddělení hradišťské nemocnice David Ondra.

Kvůli školení absolvovali lékaři uherskohradišťského zdravotnického ústavu náročný vzdělávací pobyt v Novém Jičíně. „Celková doba tohoto laparoskopického školení trvala zhruba dva roky, osvojení si postupů laparoskopické prostatektomie trvalo lékařům přibližně jeden rok,“ dodal mluvčí nemocnice Jan Hrdý.

Pořízení nového přístroje oceňují také pacienti. „Čeká mě operace prostaty. Trochu jsem se zákroku obával, ovšem nyní mám docela klidné spaní. Hradišťská chirurgie je vyhlášená kvalitními odborníky a nyní, když investovali nemalé peníze do nového vybavení, věřím, že operace nebude žádným problémem,“ netají svůj optimismus třiasedmdesátiletý Gustav Polišenský z Uherského Hradiště.