Ředitel nemocnice Antonín Karásek původně požadoval, aby doktoři prošli přijímacím řízením. V souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme podalo výpověď šestačtyřicet lékařů, tedy asi čtvrtina. Nemocnice byla jediná v Česku, která nechtěla akceptovat stažení výpovědí.

Karásek svůj návrh na řešení situace přednesl ve čtvrtek dozorčí radě nemocnice. Ta jej schválila. Odboráři jej poté prezentovali lékařům a včera ještě jednali s ředitelem Karáskem. Schůzka trvala asi patnáct minut.

„Dohodli jsme se tak, jak bylo předem deklarováno. Pan ředitel nám poskytl určité garance a my jsme souhlasili,“ prohlásil předseda místního odborového klubu lékařů Petr Vysloužil.

Poslední termín pro stáhnutí výpovědí je v pondělí. „Musí to tedy být akce kulový blesk,“ oglosoval časový pres Vysloužil. Podle jeho slov se nakonec k definitivnímu odchodu ze špitálu rozhodli tři doktoři.

Situace v Uherském Hradišti se začala vyhrocovat poté, co Karásek oznámil, že ani jednoho lékaře nevezme zpět bez klasického přijímacího řízení. Vyzval je, aby si, pokud mají zájem, podali žádost o přijetí do pracovního poměru. To ale doktoři odmítli. Znamenalo by to totiž, že by pro ně platila například i tříměsíční zkušební doba. Karásek navíc tento týden rozhodl, že dvěma hlavním odborářům – Petru Vysloužilovi a Janu Uhýrkovi, který je místopředsedou odborů – od 21. února do vypršení výpovědi nepřidělí žádnou práci. Včerejší dohoda se však vztahuje i na tyto dva lékaře. Ti shodně řekli, že s novými podmínkami nemají problém.

Nemocnicí vyplácený věrnostní příspěvek na penzi činí například po pěti letech přibližně pět tisíc korun ročně, po deseti letech deset tisíc korun, po patnácti pak patnáct tisíc korun. Maximální částka, kterou lékař může ročně na penzijním připojištění získat, je čtyřiadvacet tisíc korun. Lékaři, kteří podepsali výpověď v souvislosti s odborářskou akcí Děkujeme, odcházíme, o tyto peníze nyní přijdou.

Podle Karáska mu tento návrh doporučil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a on na něj přistoupil. „Ve sporu lékařů jsem vždy stál, a stojím i v tomto případě, na straně občanů, respektive pacientů. V jejich zájmu konám tak, jak mi dovolují zákony této země,“ sdělil Mišák.

Karásek ovšem již dříve uzavřel na některé posty pracovní smlouvy s jinými lékaři. Podle Mišáka takto přijal dvacet doktorů. Předseda dozorčí rady Ladislav Kryštof to ve čtvrtek komentoval tím, že to nevadí. „Stav lékařů v Uherském Hradišti není naplněný. Je nutné, aby přišli další lékaři, aby stávající personál nemusel být přetěžován,“ uvedl Kryštof.

V ostatních nemocnicích Zlínského kraje se již situace zklidnila. Ředitelé zařízení přijali zpět všechny doktory, kteří měli zájem v nemocnici nadále pracovat.

ČTK, Michael Lapčík