Například informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic ze Starého Hrozenkova připravovalo společně s dalšími regionálními neziskovými organizacemi Hostětínský mikulášský jarmark, na kterém se měli prezentovat se svojí produkcí jak ekologičtí zemědělci, tak výrobci biopotravin a řemeslníci.

Kvůli opětovnému zhoršení situace kolem koronaviru a vládním opatřením se bohužel jarmark nemohl uskutečnit v živé podobě.

„Pořadatelé proto nabídli producentům náhradní on-line biojarmark, který probíhá na facebooku a webových stránkách Informačního střediska pro rozvoj Moravských Kopanic www.iskopanice.cz,“ uvedla Renata Vaculíková z Informačního střediska Kopanice.

Nákupy lze podle jejích slov realizovat přímo na e-shopech prezentovaných ekofarem nebo ve faremních prodejnách. Informace o nabídce produkce budou zasílány také v rámci e-mailových rozesílek.

Ve dnech od 1. do 10. prosince 2021 chtějí pořadatelé kampaně pomoci odbytu ekologické produkce alespoň touto formou. Do akce se zapojují někteří ekozemědělci a zpracovatelé ze Zlínského kraje, ale přihlásili se i přespolní firmy ze sousedního Jihomoravského kraje.

„Své výrobky nabízí v rámci kampaně například rodinná firma a ovocná manufaktura KOLDOKOL. Na zákazníky čekají také krásné vánoční balíčky z Levandulové farmy ze Strání pod Velkou Javořinou nebo sušené ovoce, povidla a klevela z Ekosadů Komňa,“ vypočítává Renata Vaculíková.

Pro výrobky z kozí farmy Zerlina se podle ní milovníci kozích sýrů mohou vypravit do Hážovic u Rožnova pod Radhoštěm.

Aktivitu na podporu tradiční rukodělné výroby přináší se začátkem prosince město Uherské Hradišti ve spolupráci s regionální značkou Tradiční výrobek Slovácka. Hradišťský adventní kalendář představuje na sociálních sítích jednotlivé výrobce z regionu s cílem podpořit prodej jejich řemeslných výrobků v době, kdy je vládou zakázáno konání vánočních trhů a jarmarků.

Až do 24. prosince město Uherské Hradiště společně s Tradičním výrobkem Slovácka a městským informačním centrem představuje na sociálních sítích tradiční výrobce, jejichž produkty je možno v předvánočním čase zakoupit.

„Vzhledem k tomu, že vláda přijetím krizového opatření zakázala provozování příležitostných trhů zřízených pro předvánoční období a prodej na nich, město přichází s možností, jak pomoci tradičním řemeslníkům s odbytem jejich rukodělných výrobků,“ hlásí Dagmar Vacková z uherskohradišťské radnice. V Uherském Hradišti se měl Vánoční jarmark konat od soboty 11. prosince, nicméně řemeslné výrobky si lze zakoupit v kamenné prodejně Tradičního výrobku Slovácka po celý rok.

„Moc bych si přál, aby pod každým vánočním stromečkem byl alespoň jeden dárek od výrobců z našeho regionu, ať už jsou to nositelé označení Tradiční výrobek Slovácka, Ceny Vladimíra Boučka či třeba Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje. Tito lidé si zaslouží naši úctu, obdiv, ale také pomoc. Proto přicházíme s aktivitou Hradišťský adventní kalendář, prostřednictvím které chceme představit naše řemeslníky veřejnosti a také chceme nabídnout možnost zakoupit si jejich výrobky v této složité době,“ komentuje aktivitu starosta města Stanislav Blaha.

Na všechny návštěvníky prodejny Tradičního výrobku Slovácka, kteří si tam vyberou něco hezkého, bude navíc čekat malé překvapení. Stačí při platbě říct heslo Hradišťský adventní kalendář.