Požadavek na doplacení volebních komisí především za druhé kolo prezidentských voleb, za něhož dostal člen komise z prvního kola odměnu pouhých dvě stě korun, však většina velkých měst a obcí nevyslyšela.

To neplatí o Ostrožské Nové Vsi.

Tam se rozhodlo vedení dorovnat odměnu volební komise za druhé kolo prezidentské volby na hodnotu mzdy, kterou komise získala už za kolo první.

Ve svém rozhodnutí navíc není na Slovácku jediné.

„Je to krásné gesto, které obec vůči nám, co jsme v komisi seděli, udělala. O petici jsem věděl už dříve, nicméně sám jsem se o ni aktivně nezajímal. Odměna se nám už tehdy nelíbila a i proto, že jsem student, se mi každá koruna navíc určitě hodí,“ pochvaloval si devatenáctiletý člen komise v Ostrožské Nové Vsi Josef Slezák rozhodnutí obce.

Její starosta Pavel Botek považoval požadavek petice za samozřejmý.

„Rozhodli jsme se doplatit členům tak, jakoby se při prezidentských volbách jednalo o dvě první kola, tedy i za druhé kolo jsme odměnili členy komise plnou taxou, kterou dostali už za první kolo,“ vysvětlil Pavel Botek.

Celkově navýšení platů zatížilo účet Ostrožské Nové Vsi částkou 40 tisíc korun.

„V našem jinak 50 milionovém rozpočtu to považuji za naprosto marginální částku, o jejíž výši jsme nijak dlouze nediskutovali,“ sdělil Pavel Botek.

K doplacení určité sumy se uchýlili ve více obcích.

Dalšími jsou například Staré Město či Popovice.

„U nás jsme měli jednu komisi o šesti členech a doplatili jsme jim celkově zhruba čtyři tisíce korun. Příspěvky od státu jsou opravu malé, navíc se čím dál více tlačí na šetření a z vlastního už pomalu musíme pořizovat i papíry spotřebované na volby,“ kroutila hlavou starostka Popovic Jitka Nováková.

Naopak podpořit darovanou částkou se nerozhodli volební komise v Uherském Brodu a Bojkovicích.

V Kunovicích a Uherském Hradišti mají dorovnávání odměn ještě projednávat.

Podle iniciátora petice, táborského Patrika Korandy lze vysledovat napříč republikou určité trendy.

„Celkově lze říct, že zhruba třetina námi oslovených se k petici nevyjádří, třetina ji odmítne a třetina částku doplatí. Obecně se uplatňuje pravidlo, že čím menší obec, tím spíše něco přispěje. Dle mého je to způsobeno tím, že v malé vesnici se všichni znají a mají k lidem v komisi blíž,“ zauvažoval Patrik Koranda.

Navýšení finanční částky pro komise však podle něj nesmí být formulováno jako platba za volby.

„To by bylo protiprávní, jelikož odměny pro komise jsou stanoveny zákonem. Vedení obce se však může rozhodnout například členům finanční částku darovat,“ dodal Patrik Koranda.