Na startovní čáru závodu TFA Salašská rozhledna, který byl zařazený do seriálu Zlínské ligy železných hasičů, se postavilo jednasedmdesát soutěžících z České a Slovenské republiky. Závodníci rozdělení do čtyř kategorií, ženy, muži nad 35 let, muži do 35 let a kategorie Master s aktivním dýchacím přístrojem a nasazenou maskou, což byla nejtěžší kategorie, absolvovali náročné disciplíny.

Roztažení a motání hadic, překonávání bariéry, transport o hmotnosti osmdesátikilové figuríny, údery kladivem do hamrboxu, běh s hadicí do kopce, tahání zátěže na laně, transport zátěže tunelem a vyběhnutí 112 schodů na vrchol salašské rozhledny.

„V kategorii žen zvítězila Kateřina Vodičková z Rokytnice nad Rokytnou, vítězem v kategorii muži nad 35 let se stal Alois Maryška z Provodova a v kategorii muži do 35 let byl nejlepší Pavel Kouřík z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. V nejtěžší kategorii Master zvítězil Josef Černíček z Jestřabí,“ informoval salašský Michal Janováč, hlavní pořadatel TFA Salašská rozhledna, který v kategorii Master vybojoval druhé místo.

Bitva o Veligrad v Archeoskanzenu Modrá, srpen 2021.
Bitva o Veligrad zlomila rekord. Velkomoravská řež táhla davy, podívejte se

Vítězové v jednotlivých kategoriích získali trofeje ve tvaru salašské rozhledny.

Putovní trofej, hasičská přilba s logem rozhledny na dubovém podstavci, byla určena pro vítěze s nejrychlejším časem ze všech kategorií. Nad hlavu ji mohl zvednout Pavel Kouřík z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, který byl vítězem v kategorii mužů do 35 let.

„Nápad uspořádat TFA na Salaši tu byl už pár let před prvním ročníkem soutěže, protože já už nějaký ten pátek TFAčka objíždím. Pořád jsme ale přemýšleli, jak závod okořenit, aby stál za to. Jsem názoru, že hasičskou soutěž na hřišti umí udělat každý. My jsme to tak jednoduché ale mít nechtěli,“ svěřil se Michal Janováč.

Podotkl, že rok před I. ročníkem zmíněného závodu byla nad Salaší dokončena stavba rozhledny a bylo to jasné.

„Společně s kolegy Igorem Procházkou a Lukášem Snopkem jsme začali vymýšlet, jak by závod mohl vypadat a probíhat a šli jsme do toho,“ svěřil se Michal Janováč.

Samotné místo konání závodu je podle něj na jednu stranu kouzelné, na druhou stranu je pro organizátory tou největší překážkou