Pokud bychom pokračovali v řeči čísel, museli bychom dodat, že jde o vesničku s aktuálním počtem 32 domů s čísly popisnými, ve kterých žije 43 obyvatel, z nichž je 36 oprávněných voličů.

V sobotu 27. října se Antonie Vaculíková stala opět starostkou Hostějova, a tak si svou čtyřletku v této funkci už pošesté prodlužuje.

Nyní ale poprvé bude vládnout Hostějovu spolu se svým 26letým synem Filipem, jenž je vysokoškolsky vzdělaným a zároveň čerstvým ženáčem.

Jej v sobotu zvolili zastupitelé do místostarostovské pozice jednohlasně, stejně tak, jako jeho maminku.

Novým starostou Uherského Brodu se stal šestatřicetiletý Ferdinand Kubáník.
Starostou Uherského Brodu zvolili Ferdinanda Kubáníka

Za rodinný tandem v čele vesničky na jižním úpatí Chřibů je Antonie Vaculíková ráda.

Synovi chce předat své zkušenosti.

Třeba se mu budou jednou hodit. Koneckonců o tom, že starostování pověsí na hřebík už uvažovala několikrát.

Před osmi lety dokonce vyčerpáním zkolabovala a skončila na zákroku se srdcem.

„Pak jsem ale stejně zase ve funkci pokračovala,“ tvrdí starostka. Zabalit to na radnici chtěla také letos.

„O opaku mě ale přesvědčilo několik věcí. Především pak nová posila na obecním úřadě, paní účetní. Velký podíl na mém rozhodnutí mají zahájené Komplexní pozemkové úpravy. Nechtěla jsem odejít od rozdělané práce,“ přiznává Antonie Vaculíková.

Nejvíc ji těší, že se jí podařilo dát budově, kde sídlí obecní úřad a kulturní sál, nynější podobu.

„Bylo to ale několik dlouhých etap. Trvaly celých dvacet let. Vybudovat nové toalety, upravit místnost obecního úřadu, knihovnu, objekt plynofikovat, opatřit novou elektroinstalací. Celkem nás opravy stály bezmála 2 miliony korun. Dům je kompletně obnovený, včetně střechy, vnitřního vybavení a fasády. Také náves, kde se budova nachází je zdařile upravená,“ vypráví starostka nejmenší vesnice.

Starosta Stanislav Blaha
V čele Hradiště znovu Blaha. Město bude mít nově tři místostarosty

Když před dvaceti lety usedla do starostovského křesla, měla obec podle jejích slov dluh ve výši tři čtvrtě milionu korun.

„Dnes jsme na účtu naopak stejnou částkou v plusu,“ poznamenává Antonie Vaculíková. Ta spolu s manželem vychovala tři vlastní děti a další tři měli od roku 2003 v pěstounské péči.

Starostkou je neuvolněnou, působí jako okresní tajemnice KDU – ČSL.

Co se jí ještě v pozici starostky nepodařilo? Nechat opravit zhruba kilometr místních silnic.

„V zimě zadám zpracovat projektovou dokumentaci, abych mohla požádat o dotace. To víte, bez nich si tak malá vesnička, jako je náš Hostějov, těžko může dovolit cokoliv zbudovat,“ dodává starostka.