Mnozí přišli na Kosecké písně vyzbrojeni kosami, aby si na louce změřili své dovednosti v tradiční sekáčské soutěži, jiní, aby jenom ukázali, že už z nich vyrostli sekáči, další, aby se ve Škole kosení, kterou už pátým rokem vedl František Šmolík (59) z Plzeňska, naučili trávu séct.
„Za ty čtyři roky, co tu učím muže a ženy sekat trávu, mně nějaká ta stovka učedníků prošla rukama. Dnes jsem tu měl sekáče začátečníka, Marka Zemana (42) až z Nového Zélandu. Musím ho pochválit, byl ze všech žáků nejšikovnější," vysekl mu mistr sekáč poklonu. Svěřil se, že je mu radostí a ctí, když někoho naučí kosit trávu. Rád totiž předává sekáčské zkušenosti a nechce si je, až někdy zemře, odnést na onen svět.
„Základem každého sekáče je dobrá a ostrá kosa. Tu je potřeba kout alespoň hodinu. Kosiště by mělo odpovídat výšce sekáče. Všem začátečníkům i pokročilým zdůrazňuji, že kosu je při sečení nutné vést neustále po zemi," vysvětlil František Šmolík. Chvála na jeho adresu zazněla z úst soutěžící sekáčky Ley Hnatevičové z Bratislavy, která na Kosecké přijela už popáté.
„Když jsem tu byla poprvé, neměla jsem kroj, ale do soutěže jsem se jen tak z recese zapojila. Pak jsem si vyhlédla pana Šmolíka, který mě naučil pár sekáčských majstrštyků a já další rok mezi sekáčkami zvítězila," pochlubila se paní Lea. Dodala, že stále se má v přípravě kosy na sečení trávy co učit. Slova mistra sekáče si vzala k srdci. Před dnešní soutěží kula kosu víc než hodinu.
Nejmladší mezi soutěžícími sekáči byl jedenáctiletý Jakub Marcius ze slovenských Drahovců. „Kosit trávu mně naučil tatínek Mário, který se mistrně ohání kosou už osmadvacet let. Dnes jsme si spolu změřili své sekáčské dovednosti, ale já na něj zdaleka ještě nemám," konstatoval Jakub.
Zpěv, tóny hudebních nástrojů, kutí a svištění kos zněly za slunečného a teplého počasí zámeckým parkem už před šestou hodinou. Soutěž třiceti sekáčů a šesti sekáček, kteří si vylosovali startovní čísla, začala kolem osmé hodiny. To už byli soutěžící posíleni snídaní v trávě. „Kuchařky buchlovické základní školy k ní připravily škvařešinu ze sedmi stovek vajec. Podávaly ji s kyškou premiérově nové tanečnice Folklorního studia Buchlovice. A ruce se jim trémou rozhodně netřásly," zasmála se vedoucí pořádajícího Folklorního studia Buchlovice Petra Kropáčová.
A kdo ze sekáčů a sekáček letos stanul na stupních vítězů? „V kategorii mužů zvítězil Josef Morávek z Vamberku, druhý byl Ludvík Písek ze Zlína a třetí František Baloun z Plzně. Kategorii žen ovládla už potřetí Emília Šeligová z Hruštína, druhá byla Dagmar Saláková z Udeřic a třetí Blanka Grácová z Tečovic," oznámil výsledky sekáčského klání Luděk Kubiš, jeden pořadatelů akce.