Jakmile však starostu Jalubí Karla Malovaného v úterý 16. září na Pražském hradě vyhlásili nejlepším starostou Zlínského kraje, bylo jeho překvapení značné.

„Vůbec jsem si nedělal ambice, že bych mohl zvítězit. V této funkci bohužel nemáte možnost svou práci porovnat s ostatními, na to máme příliš rozdílné podmínky a také málo informací," přiznává Karel Malovaný, který v čele obce stojí již sedmnáct let. Důvodů, proč zrovna on zvítězil, může být podle něj celá řada. „Minulý rok bylo Jalubí vyhodnoceno jako nejlépe hospodařící obec ve Zlínském kraji. Dále mohlo hrát roli, že máme absolutně nulovou zadluženost a v uplynulých čtyřech letech se podařilo do obce získat více než dvanáct milionů korun dotací," snaží se jalubský starosta hledat příčiny svého úspěchu. Ten však pouze za osobní vítězství nepovažuje.

„Konečně se dostalo uznání celé starostovské obci, a to dokonce z úst prezidenta a nejvyšších představitelů státu. Vykonávat tuto práci není zrovna vděčné," připouští první muž Jalubí. Sám uznává, že reakce ze stran jednotlivých občanů zejména před volbami nejsou vždy pozitivní. „Ale v posledních letech jsme v naší vesnici vykonali hodně práce, tak snad jsou zdejší obyvatelé spokojení," věří Karel Malovaný, jenž nyní vůbec neuvažuje o tom, že by své místo opustil a směřoval do vyšší politiky. Nic takového starostu Jalubí neláká, ačkoliv prezident republiky Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě prohlásil, že jen ten, kdo dokáže úspěšně řídit město, dokáže řídit i stát. „Je sice pravda, že státní funkce by měl vykonávat člověk se zkušenostmi na komunální úrovni, ale tam už to není o práci s lidmi, ale jen o politice. A možná taky o osobním prospěchu," uvažuje Karel Malovaný.

Související Jalubí má nejlepšího starostu

Autor: Adéla Buráňová