V Uherském Hradišti totiž dostane děťátko při vítání k pamětnímu listu tisícikorunu. „Novorozenec musí mít trvalé bydliště v Uherském Hradišti, což se určuje podle trvalého bydliště matky. První miminko roku obdrží deset tisíc korun,“ upozornil mluvčí Městského úřadu Uherské Hradiště Jan Pášma.

Obřad vítání občánků si před nedávnem užila také třiatřicetiletá Jana Tománková z Uherského Hradiště s dcerou Theou. „Penízky jsme samozřejmě použili pro miminko, už si ale nevzpomenu, na co konkrétně to bylo. Investice je ale ze začátku značná, takže se každá koruna hodí. Kojenecké potřeby, plenky, očkování, u holčiček náušničky a podobně,“ vypočítala maminka, které se vítání na hradišťské radnici líbilo. „Malé děti tam měly recitační pásmo, potom nás a naše miminka přivítali. Většinou tam bylo více členů rodiny. U nás konkrétně tatínek, náš starší syn Tadeáš, babička, oba dědečkové a strýc. Na konci vítání děti fotí fotograf na památku v kolébce. Pokud má rodina zájem, tak nafotí i více fotek s rodinou,“ popisuje Jana Tománková příjemný zážitek.

Při vítání občánků ve Starém Městě dostanou rodiče příspěvek tři tisíce korun, jeden z rodičů ale musí být občanem Starého Města alespoň po dobu jednoho roku před narozením dítěte. „Mívali jsme dva a půl tisíce, od roku devadesát šest rada schválila navýšení o další pětistovku. Chtěli jsme podpořit mladé lidi v rodičovství. Příspěvek se dává rodičům, není to tak, že by se například miminku zakládala spořicí knížka,“ vysvětlila Kamila Tomečková ze staroměstského úřadu. Děti tam dostanou i hodnotný dárek. „Kolegyně objednává v charitní dílně výrobu peřinek, zároveň tedy podpoříme i charitu,“ dodává Kamila Tomečková. První staroměstské miminko roku není nijak zvýhodněno, rodičům ale osobně popřeje starosta města. Stejně tomu bylo i letos, když se první občankou Starého Města stala Eliška Čevelová. Ta se narodila 5. ledna 2012 v jednu hodinu a 45 minut po půlnoci v Uherskohradišťské nemocnici rodičům Dominiku Čevelovi a Veronice Kavkové. Osobně je navštívil starosta Josef Bazala s místostarostou Radoslavem Malinou.

V Kunovicích dostávají rodiče při vítání v obřadní síni radnice na památku knihu Nezapomenutelná krása, která mapuje kunovské kroje. „Po půl roce trvalého bydliště matky s dítětem v Kunovicích mají nárok na odměnu v podobě populačního příspěvku tři tisíce korun. Prvního občánka roku vítáme tak jako všechny ostatní,“ uvedla matrikářka Ivana Lůčná.

Dva tisíce korun obdrží maminka při vítání občánků v Hluku. „V minulých letech jsme ještě dávali plyšovou hračku, ale od toho jsme upustili, protože každé dítě má hraček hodně,“ poznamenala matrikářka Ludmila Horáková.

Tisíc korun, dvě dřevěné hračky, DVD se záznamem obřadu a pamětní knížku dostane každé nově narozené miminko, jehož maminka má trvalý pobyt v Uherském Ostrohu. První děťátko roku je pak odměněno třemi tisíci. „Letos jsme například měli už tři miminka, která mohla být první. Sice u nás žijí, ale jejich maminky mají trvalý pobyt jinde,“ uvedla zajímavost místostarostka Uherského Ostrohu Jiřina Galušková.

Podmínku trvalého pobytu maminky ve městě požadují i Bojkovice a Uherský Brod, kde rodičům shodně dávají tisíc korun. „Rodiče ani nemusí být přítomni vítání. Stačí, když předloží, respektive si přijdou vyzvednout rodný list, a pak mají na příspěvek nárok,“ uzavřela Elen Sladká, mluvčí uherskobrodské radnice.

Na maminky a jejich novorozené děti ale myslí i menší obce. „My jsme byli s naší Laurinkou na vítání v Kněžpoli. Dostali jsme dva tisíce korun, deníček miminka a pamětní list,“ nechala se slyšet Tereza Jančová.

Autor: Petra Kučerová