„Těší nás, že se Luhačovice umístily nejen nejlépe ve Zlínském kraji, ale velmi dobře i v porovnání s ostatními českými městy. Věřím, že podobná ocenění mohou posílit hrdost našich obyvatel,“ komentoval průzkum starosta města Marian Ležák.

„Výsledek Luhačovic je založen na nízké nezaměstnanosti, silné sociální i ekonomické stabilitě obyvatel a systematické snaze o růst počtu trvale přihlášených obyvatel. Nejedná se o jednorázový skok, ale současná pozice vychází z dlouhodobého posunu města po všechny čtyři ročníky, za které žebříček vychází.

Celkově se posunuly ze 107. na 40. místo,“ dodal Ondřej Krejčí konzultant společnosti Obce v Datech.

Podle posouzení indexů, které jsou složeny z vybraných dat, byly Luhačovice vyhodnoceny jako nejlepší ve Zlínském kraji v oblasti vztahů a služeb, mají také nejméně nezaměstnaných v kraji. Město si mimo jiné drží vysoké příčky i v hodnocení dopravní nehodovosti a zájmu obyvatel o volby.

Druhý segment na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně.
Nájem v městských bytech se ve Zlíně nezvýší. Může ovšem porůst o inflaci

Velmi dobře se v celorepublikovém žebříčku umístili také druhé Otrokovice a třetí Uherské Hradiště, kdy se společně s Luhačovicemi zařadili do první stovky míst, kde je podle projektu Obce v datech nejlepší kvalita života.

„Obě města čerpají ze své dostupnosti a tím snadnější přístupnosti služeb v okolí. Celý kraj dosáhl společně s Jihomoravským krajem nejvýznamnějšího zvýšení hodnocení a potvrdil tak trend zvyšující se atraktivity,“ zmínil Ondřej Krejčí.

Silnou stránkou Otrokovic je kvalita a dostupnost vzdělání, také materiální zabezpečení občanů a služby. Podle hodnocení indexů projektu pro kvalitu života je v Otrokovicích například dostatek kapacity mateřských a základních škol.

Otrokovice také patří mezi nejlepší město v posouzení indexu kvality středních škol. První příčku obsadily Otrokovice co se týká indexu dostupnosti bankomatů a přístupu k železniční dopravě.

„Těší nás, že jsou Otrokovice městem s dobrou adresou, kde lidé mají kvalitní podmínky pro život. Hodnocení sleduje mnoho ukazatelů. Naše pozornost směřuje především k těm, které můžeme přímo ovlivnit, jako je například školství. Tomu věnujeme nadstandardní péči v rámci programů dotovaných z rozpočtu města i z národních a evropských dotací. Za zmínku stojí také první místo v rámci celé republiky u indexu hazardu, který je na území města zakázán,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková.

Uherské Hradiště si zase drží první pozici ve Zlínském kraji v dostupnosti do nemocnice, za zmínku stojí jistě i to, že v hodnocení tohoto bodu se umístilo v celorepublikovém měřítka na 13. místě. Kladně a vysoko byla v Uherském Hradišti hodnocena kapacita mateřských škol a vzájemná sounáležitost obyvatel tohoto slováckého města.

Kovárna VIVA ve Zlíně. Ilustrační foto
Když volají s blízkými, slyší výbuchy. Ukrajinci míří z ČR do válečné vřavy

„Z krásného třetího místa v celém Zlínském kraji a umístění v první 100 celorepublikově máme pochopitelně radost. Hodnocení určitě přivítají také občané města, o které tady jde zejména. Kladný výsledek kvality života v Uherském Hradišti vnímáme jako velmi dobré zúročení naší snahy o zlepšování podmínek ve všech oblastech a udržitelné fungování města jako celku,“ komentoval výsledek starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Šesté ve Zlínském kraji a 108. celorepublikově z posuzovaných míst. Tak dopadlo krajské město Zlín. Nejlépe zde byl tak hodnocen index nabídky pracovních míst na pracovních portálech. Krajské prvenství získal Zlín i v průměrné délce života obyvatel, což je jistě dobrá zpráva.