„Vloni řešili dopravní policisté na silnicích okresu Uherské Hradiště 1060 nehod, předloni jich bylo 1171. V roce 2020 přišli o život na uherskohradišťských silnicích tři lidé a stejně tak tomu bylo i v roce předchozím. Těžké zranění loni utrpělo 18 lidí, předloni o dva více. V roce 2020 bylo 333 lehce zraněných, v roce 2019 pak 422,“ informovala mluvčí policistů Simona Kyšnerová.

Mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu patří podle jejích slov chodci a cyklisté.

„Důležité proto je, aby cyklisté i chodci byli v provozu řádně vidět. Chodci jsou navíc povinni za snížené viditelnosti mimo obec mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu. Loni jsme řešili 28 nehod s účastí chodců a 58 nehod s účastí cyklistů. Dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu bylo loni 59, předloni 63. Loni jsme také vyšetřovali jednu nehodu, kterou způsobil řidič pod vlivem drog,“ vypočítává policejní mluvčí.

V obcích na Slovácku se podle ní loni událo 550 nehod, předloni 646. Mimo obec se jich v roce 2020 stalo 510, o rok dřív pak 525.

„Nejčastěji k nehodám docházelo ve čtvrtek a v pátek, nejméně pak v neděli. Ve dne se stalo 748 nehod, v noci pak 312. Na suchém neznečistěném povrchu řidiči bourali 871x, na mokrém a zabláceném povrchu 176x a na namrzlé či zasněžené vozovce 10x. Nejčastější příčinou dopravních nehod byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti nebo nesprávné předjíždění,“ uvedla Simona Kyšnerová.

Nehody častokrát zavinila zvěř nebo domácí zvířata. Loni jich bylo sraženo 273 (z toho byla čtyři zvířata domácí), předloni 307.

„Ke srážkám se zvěří obecně dochází na okrajích lesů, v lese a u polí, a to většinou v brzkých ranních hodinách nebo k večeru. Nejčastěji se setkáváme se střety se srnci, srnami, laněmi, daňky, ale i divokými prasaty, zajíci či bažanty. Občas se vyskytnou i srážky s domácími zvířaty (pes, kočka),“ uzavřela výčet policejní mluvčí.