Informoval o tom vedoucí pobočky Úřadu práce v Uherském Brodě Jiří Kohout.

„Volných míst obráběčů, soustružníků, zámečníků a frézařů evidujeme na stovky. Přestože poskytujeme řadu rekvalifikací, zvláště pro Slovácké strojírny, nejsme schopni tak vysokou poptávku uspokojit,“ konstatoval Kohout, podle kterého je obtížné sehnat odborníky ze strojírenství již několik let.

K možnosti uplatnění řemeslníků ve strojírenství se zástupci Slováckých strojíren sice odmítli vyjádřit, ale například Česká zbrojovka Uherský Brod, kde nejvíce postrádají vyučené obráběče kovů a pracovníky k obsluze NC strojů, se vzniklou situaci snaží řešit systematickým vyhledáváním kvalifikovaných dělníků. „Dlouhodobě spolupracujeme s místními školami, ale profesní dělníci přesto stále chybí,“ konstatoval personální ředitel brodské zbrojovky Ladislav Koníček.

Nástrojařská firma Moniform z Lhotky u Hradčovic, která je na trhu více než patnáct let, řeší tentýž problém. Podle slov obchodního ředitele Moniformu Zdeňka Blažka jsou soustružníci, zámečníci a obráběči nedostatkovým zbožím.

Průzkum úřadu práce ukázal, že hned na druhé pozici nedostatkových profesí jsou řidiči. Dalšími chybějícími silami jsou pak odborní dělníci ve stavebnictví. Podobné je to také u tesařů a truhlářů. „Kvalitní řemeslníci zkrátka nejsou. Tento stav povede bohužel k tomu, že se o ně zaměstnavatelé začnou přetahovat a přeplácet je,“ nastínil smutné vyhlídky podnikatel ve výrobě nábytku Petr Brumovský ze Šumic.

Marie Beníčková