„S množstvím vláhy je to letos mizerné. Na Ostrožsku máme aktuálně srážkový deficit přes sto milimetrů a na ovocných stromech se to už projevuje," postěžoval si předseda zahrádkářů v Uherském Ostrohu Josef Ondrůšek. Podle jeho slov už nyní vlivem sucha opadávají ze slivoní plody i listí. „Nejvíce trpí bobuloviny, jako je rybíz, ale také broskvoně i meruňky. Toto ovoce je oproti normálu poloviční," poznamenal Josef Ondrůšek.

Kromě stromů jsou také ve velkém ohrožení obiloviny. „Sucho bohužel letos nastalo a doplatit na něj může zejména pšenice, ječmen, oves, ale i například řepka. Obilovinám hrozí, že zrna budou lehčí kvůli tomu, že vysychala právě v době, kdy měla dozrávat," vysvětlil předseda Okresní agrární komory pro okres Uherské Hradiště Martin Moulis. Aktuální stav způsobily zejména malé srážky v květnu a v červnu. „Kvůli počasí na přelomu jara a léta předpokládáme, že úroda bude špatná. Ačkoliv situace se ještě změnit může," připustil Martin Moulis.

Jednou z plodin, kterou už zemědělci sklidili, je česnek. V tomto případě jsou ztráty údajně až pětinové. „Kvůli suchu panujícímu v posledních měsících máme česneku asi o 15 až 20 procent méně než v minulém roce," uvedl místopředseda společnosti Agro Okluky Dolní Němčí Josef Juřenčák. Přitom v roce 2014 úrodu česneku negativně poznamenala napadení plísněmi a háďátkem.

Podle ostrožského šéfa zahrádkářů Josefa Ondrůška se situace s nedostatkem srážek a přemírou sucha v průběhu posledních let zhoršuje.

„V tomto oboru pracuji celý život a myslím, že slunce je v současnosti mnohem agresivnější. I dříve panovalo v období žní horko, v posledních letech je ale mnohem větší. Ačkoliv samozřejmě záleží i na konkrétním roce," usoudil Josef Ondrůšek.

Zda se situace v průběhu léta zlepší, zůstává otázkou. Červenec by se však podle předpovědí meteorologů měl srážkově pohybovat v průměrných hodnotách. „Nejvíce srážek očekáváme v poslední dekádě, tedy od 21. do 31. července," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní je rok 2015 zatím srážkově pod průměrem, extrému však hodnoty naštěstí nedosahují.