Hradišťský amatérský swingový orchestr pořádá v podzimních a zimních měsících pravidelné nedělní čaje od roku 1994. Letos měla sezona končit 25. března. „Ale už čaják konaný o dva týdny dříve nám musel sponzorovat Klub kultury. Neměli jsme na zaplacení sálu. Poslední odpoledne jsme zrušili,“ konstatoval kapelník UH Senior Bandu František Blaha.

Důvod je jasný nedostatek peněz. Pronájem velkého sálu v Klubu kultury stojí sedm tisíc korun, dvacítka muzikantů si vezme po symbolické stokoruně či dvou. Člověk nemusí být absolventem matematické fakulty, aby si spočítal, že při vstupném 75 korun a návštěvě kolem devadesáti tanečníků se jedná o prodělečnou akci. A to i přesto, že UH Senior Band finančně podporuje hradišťská radnice. „Ta ale v prvním pololetí krátila dotace všem zájmovým sdružením. A soukromé sponzory dnes těžko seženeme, vždyť firmy mají problém vyplatit mzdy svým zaměstnancům, natož dávat peníze orchestrům,“ míní kapelník Blaha. Dalším problémem, který vykresluje budoucnost nedělních čajů v nejasných barvách, je Blahův odchod do muzikantské penze. „Musím ze zdravotních důvodů skončit. Ale kluci chtějí hrát dál, uvidíme, zda se nám podaří sestavit funkční těleso, které by mohlo začít v říjnu zase vystupovat,“ dodal František Blaha.

S myšlenkou konce v Hradišti už tradiční akce se ale nehodlají smířit desítky tanečníků, kteří se pravidelně chodí na swing do Klubu kultury bavit.

„Uspořádali jsme proto alespoň podpisovou akci na podporu pokračování této akce. Snad se najde nějaký sponzor či radnice zvýší příspěvky,“ věří pravidelný návštěvník čajů Antonín Novák.

Lidem zralého věku, jež se chtějí aktivně bavit, totiž v případě zániku čajů hrozí, že v Hradišti nebudou mít kde trávit sváteční odpoledne. I když Klub kultury tvrdí něco jiného. „Zřizujeme pro ně akademii třetího věku, což je celoroční série poutavých přednášek napříč různými témat, od historie umění po astronomii. Senioři jsou naší důležitou cílovou skupinou, spousta pořadů je zaměřená právě na ně, za všechny jmenujme třeba ples seniorů,“ tvrdí ředitel Klubu kultury Antonín Mach. „Přednášky jsou pěknou aktivitou, je to ale něco jiného než tanec,“ oponuje Novák. Pokud nedělní čaje skutečně skončí, budou muset příznivci swingu a jazzu z Hradiště jezdit za hranice Slovácka. „Každé dva týdny hraje zlínský big band v tamním hotelu Moskva. V Kroměříži a Prostějově lze zase tančit při doprovodu hráčů na klávesy,“ doplnil Antonín Novák.

O vyšší podpoře hradišťské radnice směrem k UH Senior Bandu se ještě bude jednat. „Jsme tomu otevření. Pánové z orchestru ale za námi musejí přijít s konkrétním projektem. Peníze do větru nelze slibovat,“ nechal se slyšet místostarosta města Evžen Uher.

O UH Senior Bandu

Velký swingový orchestr byl ustaven v roce 1987 a v Uherském Hradišti navázal na bohatou tradici tanečních a jazzových souborů padesátých a šedesátých let. Kapela hraje v pěti saxofonech, čtyř trumpetách, čtyř trombonech, čtyřčlenné rytmické sekci a se sólovými zpěváky. Sestava klasického big bandu je mezi amatérskými tělesy raritou. UH Senior Band spolupracoval s Gustavem Bromem a dalšími hosty a od roku 1994 pořádá během zimních měsíců pravidelné nedělní odpolední čaje, které mají stálý okruh příznivců. Zdroj: www.kkuh.cz