Nedělní setkání několika stovek lidí z obou stran hranice zahájilo kladení věnců u Památníku česko-slovenské vzájemnosti, zpívání české i slovenské státní hymny a proslovy politických reprezentací . Ty se letos činily, na Javořinu dorazil český premiér Petr Nečas i jeho slovenský protějšek Robert Fico. Zúčastnila se i předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, předseda senátu Milan Štěch, předseda slovenské národní rady Pavol Paška nebo hejtmani Zlínského a Trenčianského kraje Stanislav Mišák a Pavol Sedláček.
V několikahodinovém kulturním programu vystoupily folklorní soubory Kubra, Radošov, Kopaničiar či Folklorní studio Buchlovice, dechovka Šarovec, pěvecké sbory i tanečníci moderních žánrů. Ozdobou byla cimbálová muzika Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Ta také doprovodila zpěváky z Dolního Němčí i publika při tradiční závěrečné písni Keď sme precházali.
V těchto chvílích už vládu nad horským hřebenem držela pošmourná obloha s dešťovými přeháňkami. Nepřízeň svatého Petra je v posledních letech průvodním jevem setkání bratrských národů. „Jinak ale dříve počasí Javořině vždy přálo," podotkl ředitel spolupořádajícího Klubu kultury v Uherském Hradišti Antonín Mach.
Češi a Slováci se na moravskoslovenském pomezí navštěvují odnepaměti, oficiálně tuto neděli šlo o dvacátý ročník. Nejvíce lidí, asi třicet tisíc, sem podle historických zápisů přišlo v roce 1945. V létě roku 1991 se zde setkali čeští a slovenští politici, aby se domluvili na rozdělení tehdejší Československé federativní republiky.