Tak lze stručně charakterizovat nedělní odpolední obchůzku s hodovými právy dědinou s názvem Kostelany nad Moravou. Jí v sobotu předcházely slovácké hody s právem, které měly všechno, co k nim patří.

Devětačtyřicetiletého starostu obce Pavla Dudu přišli v sobotu krátce po 16. hodině požádat o povolení hodů jejich starší stárci, Bronislav Krpal, mechanik seřizovač, spolu s Michaelou Železníkovou, lékařkou urologického oddělení Nemocnice v Kyjově „V kroji chodím sedm let, takže jsem počítala s tím, že budu v obci stárkovat,“ ochotně utrousila starší stárka.

Vládce hodové chasy Bronislav Krpal se netajil tím, že to bylo přímo dané, že letos bude chase kralovat. Role mladších stárků se zhostili Petr Strenzl s Annou Smělíkovou, oba studenti vysokých škol.

Uherské Hradiště
Daň z nemovitosti se v Hradišti sníží. Kunovice a Staré Město snižovat nebudou

„Už je tomu jednatřicet let, co jsme byli v dědině se spolužačkou Kateřinou Rychlíkovou mladšími stárky. Tehdy byly silné ročníky, takže o stárkování byl velký zájem. Stárci ať už starší nebo mladší se poměrně lehce sháněli. Dnes je někdy problém v dědině stárky sehnat, protože došlo ke generačnímu propadu mezi staršími členy svobodné chasy a těmi nejmladšími,“ svěřil se starosta.

Poté, co v neděli kolem 13. hodiny přestalo pršet, vyrazil první muž Kostelan s chasou na obchůzku obce, při níž stárci s doprovodem navštěvovali domácnosti, zavdali jim hodového vína a koláče a vybírali peníze na financování hodů. Stárci a stárkyně se nechali slyšet, že lidé, kteří jim otevřeli dveře svého domu, prohodili s nimi pár slov, někteří si vzali nabídnutý koláček nebo ochutnali hodové víno.

Peníze rozhodně neškudlili a do kasiček chasy nějakou tou korunou přispěli. Při nedělní obchůzce doprovázela chasu po dědině dechová hudba Topolanka.