Symbolickou královskou korunu převezme od dosavadního krále Martina Libosvára, v pátek 17. května v rámci večerního programu Hudba pro krále. Skutečnost, že stávající i ten budoucí král, mají shodná příjmení, není náhoda. Oba chlapci jsou v širším slova smyslu z jedné rodiny, a když se dnes již dosluhující král Martin před dvěma lety na jízdu připravoval a pak ji celou úspěšně absolvoval, byl tím Patrik zcela okouzlen. Tehdy se rozhodl, že by chtěl být také králem.

Výroba růžiček pro jizdu králů v Kunovicích v roce 2024. Budoucí král Patrik LibosvárVýroba růžiček pro jizdu králů v Kunovicích v roce 2024. Budoucí král Patrik LibosvárZdroj: Deník/Pavel Bohun

Výroba růžiček pro jizdu králů v Kunovicích v roce 2024
Růže pro jízdu králů v Kunovicích vyrábí tetičky v manufaktuře Na Pálenici

Koníčky mladého krále

Osmiletý Patrik Libosvár je žákem třetí třídy a ve škole ho baví matematika. Na své kralování se těší. Kromě nedělní celodenní jízdy na koni s královskou družinou se zúčastní několika doprovodných akcí se slavností souvisejících. „Tou první bylo představení nového krále v rámci Velikonoční zábavy. Právě tam poprvé předvedl veřejnosti, jak umí zpívat a cifrovat. A opravdu umí, zúčastnil se již několika verbuňkových kurzů a individuálně cvičí cifry s kunovským králem roku 2002 Ondrou Simanem,“ prozrazuje mluvčí kunovické radnice Zdeněk Kučera.

Zpívání a tančení se věnuje v dětském folklorním souboru Malý Handrláček. Miluje však také lední hokej. Hraje za Uherské Hradiště v kategorii 3. třída a trenérem a současně i hokejovým vzorem je mu Viktor Horsák – shodou okolností první král v novodobé historii kunovských jízd v roce 1996.

Jízda králů Kunovice 2022Ilustrační foto - Jízda králů Kunovice 2022Zdroj: Deník/Jan Karásek

Andaluský kůň pro mladého jezdce

„Již v loňském roce si několikrát zkusil, jaké to je v koňském sedle, na ranči v Kostelanech a na Ranči Nevada. Dlouholetý organizátor jízdy králů v Kunovicích Milan Stašek mu vybral krásného bílého andaluského koně až z Velkých Hostěrádek,“ vysvětluje Zdeněk Kučera. Patrik má spoustu zájmů. Vedle hokejových tréninků a zápasů, Malého Handrláčku a plnění školních povinností ještě stíhá chodit do keramického kroužku. A jeho velkou zálibou je stavění domů ze stavebnice Lego. „Až o třetí květnové neděli Patrika jeho rodiče svěří královské družině, splní se jednomu chlapci jeho velký sen,“ uzavírá Zdeněk Kučera.

Už v pátek 17. května v 16 hodin se u kunovické Sportovní haly uskuteční přijetí královské družiny starostou města. Večer ve 20 hodin se pak v Areálu jízdy králů bude konat pořad Hudba pro krále, na počest Roku české hudby, s předáním královské koruny. Vystoupí královská družina, symfonický orchestr Academia Moravia a CM Mladí Burčáci.

Formanské odpoledne

V sobotu úderem 14.30 začne na náměstí Svobody Formanské odpoledne. Diváci se mohou těšit na tři desítky párů pracovních koní z celé Moravy i Slovenska, kteří v rámci slavnostního defilé městem povezou na selských vozech, žebřiňácích, bryčkách, kočárech i vagonetách, hosty jízdy králů a účinkující v doprovodných programech. K vidění budou koně plemene českomoravský belgik, norik, hafling, andaluský kůň, starokladrubský kůň či teplokrevní koně. Pozornost upoutají atraktivní černí fríští koně. Zřídka k vidění bývají i koně plemene shagya arab, což je plemeno vyšlechtěné v 19. století v uherském hřebčinci Bábolna.

Ve Chřibech se vyskytl největší evropský motýl. Usídlil se na Salaši, kousek od včelínů
Kriticky ohroženého motýla objevil včelař ze Salaše na Uherskohradišťsku

Slavnostní defilé a žehnání jezdcům

Formanské odpoledne začne v sobotu 18. května 2024 ve 14.30 hodin před budovou městského úřadu na náměstí Svobody přehlídkou koňských spřežení a zápřahů. Po přehlídce bude následovat slavnostní defilé ulicemi Kunovic. Po jeho skončení až do podvečerních hodin, stejně jako v neděli dopoledne, budou moci návštěvníci Kunovic využít jedinečné příležitosti k vyjížďkám koňskými povozy a kočáry po třech trasách ulicemi Kunovic. Od 20.10 do 21.20 se v Areálu jízdy králů uskuteční pořad Na krála, matičko, na krála, s představením krále a královské družiny.

V neděli v 9.15 bude žehnání jezdcům jízdy králů pod kostelem, v 9.30 pak mše svatá v kostele sv. Petra a Pavla . Od 9.50 budou žádat o krále u domu rodičů. V 10.45 požádají o povolení jízdy na náměstí Svobody a od 11.30 do 16. 30 se pak přítomní mohou těšit na jízdu králů městem s vyvoláváním.