„Oslavy byly o tři roky odloženy. V roce 2020 proběhla pouze mše svatá v kostele sv. Floriána. Od dalších oslav bylo upuštěno. Protože to bylo všem občanům líto, uspořádali jsme oslavy letos,“ vysvětlil starosta Nedakonic Libor Mareček.

Dvoudenní program byl určen nejen místním, ale i všem rodákům a návštěvníkům, kteří o třetím červnovém víkendu na oslavy zavítali. „Sobota byla věnována hlavně dětem. Program zahájili naši mladí hasiči ukázkou hašení připravené makety domu. První zásahová jednotka přijela na speciálním hasícím kole a poté si zavolala posily,“ informoval Libor Mareček první muž Nedakonic.

Po jeho úvodních slovech se uskutečnila autogramiáda hráčů 1. FC Slovácko, a to Pavla Jurošky a Milana Petržely. Hráči měli připraveny podpisové kartičky, ale mnoho dětí si přineslo vlastní plakáty a další věci, které si od fotbalistů nechalo podepsat. V sobotních odpoledních hodinách probíhala hra s názvem Honba za nedakoňským pokladem.

„Naše spolky rozmístily po celé obci sedm stanovišť a bezmála 150 dětí na nich mělo za úkol plnit různé úkoly. Celá hra je zavedla na rybářské kolo, kde jsme společně vyluštili tajenku a otevřeli truhlu pokladů. Pro každého byl připraven malý dáreček,“ okomentoval akci starosta.

Skanzen v Modré na Slovácku patřil ve třetím červnovém týdnu školákům.
Výlet zavedl školáky na Velkou Moravu. Ve skanzenu v Modré poznali život Slovanů

Vpodvečer se uskutečnilo na rybářském kole vystoupení šermířské a divadelní společnosti Memento mori z Uherského Ostrohu, která se od roku 1992 věnuje historickému a scénickému šermu. Od 19.30 hodin se na rybářském kole uskutečnil koncert skupiny Tabák - Kabát revival, na nějž byl vstup zdarma. Vrcholem sobotního programu byla ohňová show v podání skupiny Memento mori a taneční zábava.

Nedělní program oslav 800. výročí Nedakonic sestával ze slavnostní mše svaté v kostele sv. Floriána, které se zúčastnil senátor Josef Bazala a starostové z okolních vesnic.

V neděli byl den otevřených dveří obecního úřadu, mateřské a základní školy, hasičské zbrojnice, čistírny odpadních vod a kulturního domu, v jehož suterénu se nachází obecní muzeum. Jeho vedoucí je Jitka Viceníková, která šéfuje třináctičlennému Muzejního spolku Nedakonice. Jediným mužem a čestným členem ve spolku je její manžel Jiří Viceník.

Na 15 tisíc lidí si nenechalo ujít hlavní pouť na Svatém Antonínku
VIDEO: Na 15 tisíc lidí si nenechalo ujít hlavní pouť na Svatém Antonínku

Ve sportovním areálu se prezentoval svými uměleckými díly řezbář a sochař Martin Cigánek z Valašských Klobouků. Ve své tvorbě se věnuje plastice i skulptuře, reliéfu i volné tvorbě soch ze dřeva.

V kulturním domě byla výstava historických fotografií Nedakonic. Pomyslnou tečku za dvoudenními oslavami osmisetletého výročí založení Nedakonic udělala místní dechová hudba Nedakoňanka a slovenská Nedanovčianka. Posezení s dechovkami moderoval Franta Uher.

„Podle vysoké účasti na všech částech dvoudenního programu soudím, že lidem vůbec nevadilo, že oslavy 800 let jubilea naší obce se kvůli koronaviru konaly se tříročním zpožděním. Hlavně, že Česko je nyní covidu prosté,“ řekl upřímně nedakonický starosta Libor Mareček.