Před časem se například na neoficiálním webu obce vyjádřil Zdeněk Ondra. Ten mimo jiné píše: „Kdybych se chtěl dostat do zastupitelstva, tak si dám do volebního programu výstavbu chodníků. Garantuju vám, že bych se tam dostal. Tím se divím těm, kteří by chtěli setrvat ve výše zmíněné sešlosti, že se víc neangažují. Vystavět je není jednoduché. Ale nemyslím si, že je to jen strohá otázka financí. Zřejmě tam bude i nechuť některých lidí prodat pozemky před domy." A podobných stížností a podnětů slýchají představitelé obecního úřadu nepočítaně už řadu let. Doposud ale na výstavbu důležitých tras pro pěší chyběly potřebné peníze. V současné době se ale zdá, že zástupci nedakonické radnice nechtějí dál otálet a výstavbu chodníků konečně naplánovali. „V podstatě už máme na tento záměr vypracovanou projektovou dokumentaci a starosta právě v těchto dnech vyřizuje další úřední vyjádření k tomuto záměru. Rádi bychom sehnali nějaké dotace k tomuto účelu. Pokud ale neuspějeme, myšlenky na nové chodníky se nezřekneme a alespoň po částech začneme do tohoto plánu investovat," přiznal místostarosta Nedakonic Jaromír Klečka. Upřesnil, že bude nezbytné vystavět celkem asi pět set metrů chodníků. Cena za tyto práce by se měla vyšplhat na 1,8 až dva miliony korun.

Starosta Nedakonic Jiří Smělík v současné době vyřizuje všechna potřebná úřední povolení ke stavbě. „Domnívám se, že bychom mohli s pracemi začít na jaře příštího roku," poznamenal starosta Jiří Smělík.

Nové chodníky by uvítal i další Nedakoňan, Aleš Černý. „Pravdou je, že absence chodníků se v obci řeší od nepaměti a chůze podél silnice je velmi nebezpečná. Pochopitelně bych tedy jejich výstavbu velmi uvítal," podotkl Aleš Černý.

Stavba chodníku ale nemusí pro všechny obyvatele vesnic vždy představovat jen výhody. K podobnému kroku se před nedávnem rozhodli v Topolné, kde chtěli zbudovat chodník v úseku naproti tamního kostela. Záměr však narazil na odpor jednoho z obyvatel domu, který stojí u plánované trasy. Chodník striktně odmítal s tím, že se ve svém domě nachází jen zřídka, a proto například zimní úklid bude muset provádět jeho žena a děti. Argumentoval také tím, že kvůli chodníku „pod okny" přijde jeho rodina o soukromí. „Ubezpečili jsme ho, že úklid chodníku bude mít na starosti obecní úřad a chodník bude od domů oddělovat pás zeleně. Nakonec jsme dosáhli i jeho souhlasu a chodník jsme mohli začít stavět," připomněla starostka Topolné Hana Marášková.