„Čtyřicet procent nákladů uhradili občané, z obecní poklady jsme na obnovu pomníku přispěli pěti tisíci korunami,“ svěřil se nedakonický starosta Jiří Smělík, který si váží přístupu lidí k památkám.

„Určitě stojí za to zachovat sochu Panny Marie na prostranství před našimi domy pro další generace. Obnova sochy, kterou si vzali do práce tupeští kameníci v čele s Vladimírem Novákem, přišla na pětadvacet tisíc korun. Dvacet vybrala mezi lidmi moje sousedka Štěpánka Obdržálková, pět tisíc jsme dostali z obecní kasy,“ prozradila Ludmila Novotná, která má ze svého domu na Bohorodičku pěkný výhled.

„Já těm kameníkům nosila svačiny a také občas ve dne i v noci, když nemůžu spát, mrknu na sochu, zda se kolem ní nepohybují nějaká individua. Mile mě vždycky překvapí, když vidím, jak si náhodný turista sochu Matky boží fotografuje,“ popsala své pocity Novotná.

Snad nejvíc radosti jí v minulých dnech udělalo, když se před sochou nechalo zvěčnit deset chlapců ve věku kolem osmnácti let.

„A nebyli to jen místní. Jen aby sochu Panny Marie nějaký vandal neznesvětil sprejem nebo ji jiným způsobem nepoškodil,“ neskrývá starost Ludmila Novotná.