„Letošní úroda ovoce se jevila jako velmi pěkná. Udělali jsme, co bylo v našich silách a možnostech, aby jablka byla v takové kvalitě, jakou požadují odběratelé. Sady jsme měli v době letního sucha pod kapénkovou závlahou. Bez chvály a nadsázky bych mohl říci, že tak pěknou úrodu jsme na jabloňových vřetenech ještě neměli. Jablka nebyla červivá ani strupovitá, ba naopak, velice pěkně vybarvená a velká. Jenže dvacátý srpnový den všechny naše plány na bohatou úrodu jablek zhatil. Naše celoroční práce byla zničena desetiminutovým krupobitím, po němž se nedalo najít v celém sadu snad jediné jablko, které by nebylo kroupami poškozené,“ smutně konstatoval vedoucí sadů Vojtěch Jurák.

Sadařům zbyly jen oči pro pláč a výrazně jim přibylo vrásek. Jablka spadená po krupobití na zem začala hnít. Smutná jablečná sezona začala v nedakonických sadech 10. září a během čtrnácti dnů byla ukončena. Zatímco v minulých sezonách se na česání jablek podílely dvě stálé pracovnice, kolem dvaceti brigádníků ze Slovenska a při takzvané naturální sklizni mnohdy i několik desítek lidí denně, letos jablka poničená kroupami sklízeli pouze dva sadaři – Vojtěch Jurák spolu s Alenou Vaďurovou.

„Jablka Golden Delicious, Jonagold, Topas, Šampion, Idared a dalších odrůd putovala z našich sadů nikoliv ke spotřebitelům, ale k průmyslovému zpracování v moštárnách Linea Nivnice a Ovinex Brno. Zájemce o naše jablka musím s lítostí osobně nebo telefonicky informovat o tom, že jejich poptávku letos nemůžeme uspokojit,“ postěžoval si Jurák. S lítostí dodal, že o jablka z nedakonických sadů letos projevili zájem také Poláci. „U nich i na Slovensku je letos jablek nedostatek. A přitom Poláci nás v minulosti vždycky jablky doslova zahltili. Smutno je mi také z toho, že cena jablek se na našem trhu šplhá i nad třicet korun,“ posteskl si Jurák.

 

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU

Moje Slovácko Sport Kultura Podnikání Černá kronika Týdeník