Svátek Mikuláše, po němž se myšlenky upínají k Vánocům, je spojený s řadou stále živých zvyků a rituálů. V některých obcích a městech jsou pořádány mikulášské nadílky, jinde zase přijde Mikuláš zažehnout světla na vánočním stromě, ale v Nedakonicích je to Mikulášské zpívání.

„Rodný list nedakonického mužského sboru se totiž začal psát z iniciativy tamního mužského pěveckého sboru, v den svatého Mikuláše v roce 1988. Prostě se zrodila tradice Mikulášského zpívání,“ zavzpomínal Miroslav Černý, jeden z iniciátorů založení tamního mužského pěveckého sboru.

„16. prosince 1988 se sešlo šestnáct kamarádů z Nedakonic, kteří rádi zpívali a založili mužský sbor. Pro své zkušenosti z působení ve folklorních sborech byl pověřen Miroslav Jestřabík, aby vypracoval celkovou koncepci budoucího repertoáru. Vedoucím sboru se stal Miroslavův bratr Lubomír Jestřabík,“ informoval Miroslav Černý.

Třicet pět let - doba krátká, nebo dlouhá? Co se mužskému pěveckému sboru za tu dobu podařilo? Mikulášské zpívání – co k jeho pořádání mužský sbor před 18 lety přivedlo. Několik otázek, spousta odpovědí, která zazněla ve víc než dvouhodinovém Mikulášském zpívání, které v sobotu znělo kulturním stánkem v Nedakonicích.

V něm se při 18. ročníku Mikulášského zpívání ponořili posluchači do poklidné adventní nálady a při písničkách na sebe nechali dýchat kouzlo mikulášské pěvecké akce.

Bohatou mikulášskou oslavu pětatřicetin nedakonického mužského sboru rozkošatily písničkami krojovaných mužských pěveckých ansámblů Stoprounští vinaři z Boršic, ženský pěvecký sbor Nedakoňské srnky, mužský a dětský pěvecký sbor z Nedakonic, mužský sbor Paniháj, Mužáci z Moravské Nové Vsi, mužské pěvecké sbory z Kunovic a Malina z Kozojídek. Krev v publiku rozproudila při Mikulášském zpívání i po něm cimbálová muzika Vinár.

„Bylo to báječné setkání s báječnými písničkami i blahopřáními k pětatřicetinám nedakonického mužského sboru i jubileu některých hostujících sborů. Stálo za to oslavit to či ono jubileum některého sboru, ale také si po mikulášsky zazpívat,“ nechala se slyšet Marie Ingrová, lidová vyprávěčka a členka polešovického ženského sboru Drmolice, která 18. Mikulášské zpívání 146 mužských pěvců, pěvkyň a dětí vtipně moderovala.

Závěrečným překvapením pro návštěvníky Mikulášského zpívaní byly společně písně v podání všech účinkujících.

close Vánoční pouták info Zdroj: Redakce zoom_in Vánoční pouták

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz, příspěvek doplňte prosím o vaše celé jméno a uveďte minimálně okres, odkud jste. Děkujeme!