Strůjcem znovuobnovení nedakonických koštů destilátů v obci se stal na podzim 2017 nově založený spolek s názvem Přátelé Slovácké Pálenky (PSP). Ten už v lednu roku 2018 uspořádal první ročník znovuobnoveného koštu pálenek.

„V minulosti pořádali košty naši zahrádkáři, ale pak od nich upustili. Na popud našich kamarádů ze Spolku přátel slivovice Staré Město se náš nově vzniklý spolek Přátelé Slovácké Pálenky rozhodl trochu oživit dění v obci tím, že jsme po letech zkusmo uspořádali košt destilátů,“ zalistoval ve vzpomínkách člen organizačního výboru, ale také bývalý starosta Nedakonic Jaromír Klečka.

Tříkrálový koncert v Hradišti v podání Pěveckého sboru Dvořák, 6. ledna 2024
VIDEO: Tříkrálový koncert Pěveckého sboru Dvořák rozezněl hradišťský chrám

V prvním ročníku hodnotilo šedesát odborně zdatných degustátorů z různých obcí Slovácka čtyři sta dva vzorky pálenek.

„Když jsme členům nově vzniklého nedakonického spolku PSP předávali své zkušenosti z pořádání koštů pálenek, obávali se, že neseženou dostatek vzorků, aby mohli degustaci a košt kořalek uspořádat. A dnes tu porotci hodnotí 385 vzorků pálenek a likérů,“ nechala se slyšet trojice ostřílených porotců: Stanislav Měrka a Bohumil Crla ze Starého Města a Miroslav Bartošík, předseda myslivců ze sousedních Kostelan nad Moravou.

Mysteriozní svět Vlastimila Mahdala. Stovku obrazů a kreseb spatříte v zámecké galerii v Uherském Ostrohu
Mysteriozní svět Vlastimila Mahdala. Stovka děl je k vidění v Uherském Ostrohu

Bez degustátorů šesti ročníků koštu pálenek, kteří bez okolků na posuzování vzorků pálenek přišli, by nebylo v letech 2018 až 2021, ale ani v roce 2023 a 2024 vítězů ani poražených. Pouze v roce 2022 nedakonický košt kořalek covid zhatil.

Kterému z vystavovatelů 201 pálenek z modrého ovoce, 42 hruškovic, 41 meruňkovic, 37 vzorků letního ovoce, jedenácti oskorušovic, dvanácti směsek a 41 likérů, přiřkli degustátoři diplomy, ale hlavně titul šampiona, bude až do soboty 20. ledna, kdy se v Nedakonicích uskuteční 6. ročník koštu pálenek, zatím zahaleno rouškou tajemství.

Rekordní výtěžek sbírky v Hradišti jde pro děti na ZŠ a MŠ na Šafaříkově ulici. Šek od starosty města převzal ředitel školy Karel Zeráň (vpravo).
Rekordní výtěžek sbírky v Hradišti jde pro děti na ZŠ a MŠ v Šafaříkově ulici

„Jisté je ale to, že majitel nejlepší slivovice si z Nedakonic domů odnese plně funkční stolní mechanický model mobilní pálenice 1922, který vyrábí nedakonická společnost Nitara,“ prozradila Věra Dobešová, členka výboru Přátelé Slovácké Pálenky.