I ten nejmenší počet plavidel v historii akce, kterou uspořádala obce spolu s dobrovolnými hasiči, stačil k dobré pohodě a zábavě u vodní nádrže, kterou okupovalo na tři sta Salašanů i přespolních.

Tradiční akci vtipně a pohotově moderovala Eliška Polášková se Zbyňkem Strašákem, členové divadelního souboru Zdeňka Štěpánka z Napajedel. Design a pohyb plavidel po vodní hladině nehodnotila jury, ale sami autoři plavidel.

„Ti rozhodli o tom, že na nejvyšší stupínek pro vítěze vystoupí všichni vládci plavidel, a to Terezka Hollá, loňský šampion Jiří Janováč, Amálka Špičáková a Vojtěch Toček,“ informovala starostka Salaše Jitka Točková.

Na putovní pohár s miniaturními neckami si mohla sáhnout a cenu za první místo převzít osmnáctiměsíční Amálka Špičáková, která za dohledu svého táty, Jaroslava Špičáka (36), brázdila hladinu požární nádrže na plavidle s názvem Nebe na zemi.

„V plánu jsem měla, že letos na vodu spustíme pašíka s vlkem. Jenže syn Matěj, který měl vzít na sebe roli vlka, odejel na letní tábor, takže jsem musela změnit projekt a z naší malé Amálky udělat andělíčka s ďáblem v těle,“ svěřila se její maminka Jana Špičáková.

V minulých letech navrhla na neckyádu plavidla s názvem černá perla, krteček, iglú, pavoučí síť, Matěj z hradu Buchlova a loni slováckou búdu. Jejich strůjcem byl její manžel s rodiči, lodivodem syn Matěj, který několikrát stál na stupních vítězů.

Velkým magnetem pro diváky byl přejezd pětadvacetimetrové lávky na kole. Většina z 24 soutěžících z řad dětí o dospělých skončila po pár metrech i s kolem pod vodní hladinou.

Přejezd celé lávky se podařil pouze třem dospělým. Při přejezdu lávky nad vodou na takzvaně vytuněném trakaři byl zaznamenán rekord. Lávku čtyřikrát za sebou přejela salašská dvojice Stanislav Daněk s Rostislavem Mléčkou.

Ani letos se neckyáda neobešla bez koštu kvašáků, nakládaných hermelínů a utopenců. Nikoliv ale z řad lidí.

Vítězové neckyády:

Přejezd lávky na kole:  Děti - Filip Malina, dospělí -  Tomáš Daněk.

Přejezd lávky na trakaři: Děti – Martin Pavlík s Michalem Suchánkem, dospělí – Stanislav Daněk s Rostislavem Mléčkou

Plavání: Děti – Michal Suchánek

Nejlepší kvašáky byly od Jiřího Sentla, nejlepší utopence a nakládaný hermelín měla Jana Špičáková.