„Rodiče - zákonní zástupci školáků nesouhlasí s plošným testováním zdravých dětí a celodenním zakrýváním jejich dýchacích cest ve školách. Iniciativa Lidé sobě vyzývá starosty, aby prosadili návrat všech dětí k prezenční výuce bez podmínek testování a nošení roušek a vyjádřili podporu ředitelům - ředitelkám škol a učitelům - učitelkám při organizaci návratu dětí do škol dle Listiny práv a svobod a Ústavy ČR. Přestože došlo k částečnému rozvolnění, povinnost testů jednou týdně, rotační výuka a nošení roušky jsou stále v platnosti,“ citovala Deníku výzvu směřovanou starostům Dita Mrázková, jedna ze členek iniciativy Lidé sobě.

Podle další z aktivistek Kateřiny Havlové podepsalo petici v Uherském Hradišti 387 obyvatel města, v Uherském Brodě jich bylo 158, ve Starém Městě 100 a v Ostrožské Nové Vsi 250.

Na stranu iniciativy se staví také zastupitel zlínského kraje a lékař Kyjovské nemocnice Jaromír Bernátek, jenž tvrdí, že nošení roušek kromě případných dermatologických obtíží může způsobovat také výskyt problémů psychického a sociologického rázu.

Rozvodněná Dřevnice a zavřené cyklostezky ve Zlíně - 17. května 2021
VIDEO: Ve Zlíně zalila Dřevnice cyklostezky. Kde v kraji zasahovali hasiči?

Starosta předal požadavky výš

Zástupkyně iniciativy Lidé sobě osobně přijal uherskobrodský starosta Ferdinand Kubáník s dalšími radními.

„Řekl jsem jim, že sice nemůžeme protizákonně nabádat ředitele škol k tomu, aby nedodržovali zákony. Můžeme ale o jejich výzvě jednat a posunout jejich požadavek výše,“ řekl Deníku Ferdinand Kubáník.

Svůj slib následně splnil a o iniciativě promluvil na krizovém štábu Zlínského kraje, kde kromě starostů nechyběli ředitelka hygieny, zástupce policie a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

„Tam jsem o tom promluvil a zeptal se, zda výzvu nějakým způsobem podpoří, nebo se do ní zapojí,“ řekl uherskobrodský starosta.

Zahrádka uherskohradišťského baru Larosco
V Hradišti otevřeli jen část zahrádek. Přišli hlavně štamgasti

Možné sankce pro neposlušnou školu

Hejtman podle něj naznačil, že nelze postupovat proti rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Ředitelka hygieny upozornila, že škola která přestane testovat, bude čelit sankcím, k čemuž už v několika případech došlo a připomínka ze strany policie byla taková, že pokud by škola potažmo město, ředitele podpořily v netestování, tak se jejich odpovědnost coby právnické osoby, bude posuzovat daleko přísněji než v případě osoby fyzické.

„Já kvůli 158 podpisům Broďanů pod požadavkem, se chystám výzvu přeposlat na Ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl Ferdinand Kubáník.

První muž Starého Města Kamil Psotka neměl na dotaz Deníku o petici povědomí, protože o ní slyšel poprvé.

„Já jako starosta nemůžu proti vládním nařízením brojit a podporovat nějaká protiopatření a ani nejsem kompetentní je ze zdravotního hlediska posoudit. Petici proto předám vyššímu orgánu, což je v tomto případě Krajská hygienická stanice ve Zlíně,“ vyjádřil se Kamil Psotka.

A nakonec na uherskohradišťské radnici podle vedoucí odboru Útvaru kanceláře starosty Dagmar Vackové bude výzva občanů ve věci nesouhlasného stanoviska k podmínkám nařízeným vládou, která provázejí nástup dětí do škol, postoupena na poradu členů vedení města.