Večer zahájila cimbálová muzika místní zákaldní umělecké školy, a pak už Okamura začal číst ze své první knihy s názvem Český sen.

„Vypráví příběh, jak se má moravská maminka seznámila s mým japonským tatínkem, jak jsem se narodil a o mém dětství. Vyrůstal jsem v dětské domově, zažil si šikanu kvůli svému odlišnému vzhledu a do jednadvaceti koktal. A samozřejmě pojednává i o začátcích mého podnikání,“ nastínil Tomio Okamira knihu, kterou vydal v loňském roce.

Jeho aktuální knižní novinka má název Umění vládnout. I na tu přišla řada.

„Ta je úplně jiná. Popisuje mou vizi, jak bychom měli v našem státě postupovat, abychom z něj udělali zemi, která patří minimálně k evropskému, ale spíše světovému vrcholu. A tam já ji vidím. Recept na umění vládnout nemám, to nevymyslel nikdo za dva tisíce let. Ale stejně jako mnoho dalších lidí nejsem spokojený s tím, jak se u nás krade a korumpuje. Ale nechci si jen stěžovat, chci navrhovat řešení, to je důvod, proč jsem ji napsal,“ uvedl podnikatel.

Prostor pro otázky měli i diváci. „Většinou vyjadřují podporu mým názorům, což mě nesmírně těší. A nebo se mě ptají, kam mají jet na dovolenou,“ usíval se Okamura.

PETRA KUČEROVÁ