Starosta Ferdinand Kubáník pozval organizátory petice k jednání na radnici.

„Vedení města je v denním kontaktu s městskou policií a pravidelně se setkává s vedením obvodního oddělení Policie ČR v Uherském Brodě. Ze všech těchto jednání jednoznačně vyplynulo, že došlo ke třem napadením občany cizí státní příslušnosti, jejichž společným jmenovatelem ovšem byl alkohol a velmi pozdní čas,“ uvádí mluvčí brodské radnice Elen Sladká ve společném prohlášení s tím, že všechny případy jsou řešeny jako trestný čin a jsou údajně vyšetřovány jedním z nejschopnějších policistů obvodního oddělení.

„Další případy, a bylo jich do 26. listopadu evidováno šest, nemají absolutně žádnou souvislost s výše uvedenými případy. Jedná se totiž o napadení pod vlivem alkoholu mezi známými nebo ze žárlivosti,“ ohrazují se v prohlášení vedoucí činitelé Policie ČR v regionu spolu s představiteli Uherského Brodu.

Uherský Brod. Ilustrační foto.
ANKETA: Cítíte se v Uherském Brodě bezpečně?

Policie ČR v prohlášení sděluje, že v teritoriu Obvodního oddělení Uherský Brod nedošlo ke zvýšenému počtu násilné trestné činnosti či dokonce k sérii přepadávání žen a občanů Uherského Brodu. Pouze eviduje ojedinělý případ rvačky, kde figurují cizí státní příslušníci a motivem sporu byl alkohol a vzájemné neshody.

„Můžeme konstatovat, že celkově trestná činnost klesá a naopak objasněnost trestných činů se zvyšuje. Historicky jsme dosáhli objasněnosti přes 70 procent všech evidovaných trestných činů. Uvedené potvrzuje, že teritorium města Uherského Brodu a jeho okolí je velmi bezpečné a občané by neměli podléhat fabulacím a nepodloženým sdělením,“ uvedla policejní mluvčí Milena Šabatová.

Policie ČR ve spolupráci s městskou policií podle Šabatové přesto zvýšila bezpečnostní opatření v krizových lokalitách, kde jsou prováděny zvýšené pravidelné kontroly.

„Žádám občany, kteří mají nějaké relevantní informace, aby je nahlásili na městské policii nebo Policii ČR. Situaci nechceme v žádném případě podceňovat. Nechci čekat na nějakou petici, každý člověk mne může kdykoliv navštívit a situaci řešit ihned,“ říká starosta Ferdinand Kubáník.

Pavel Bohun
To musíte vidět, Afričané pěli naši hymnu jako z partesu

Jeho slov využili iniciátoři petice a ve čtvrtek navečer se s uherskobrodským starostou osobně setkali. O výsledku jednání se Deníku do uzávěrky nepodařilo získat žádné podrobnosti. Krátce před tím však spouorganizátorka protestu Petra Kundratová potvrdila, že petice pokračuje a doposud ji podepsalo několik stovek lidí.

Obsahem petice je pět bodů, po jejichž splnění by se měla situace v Uherském Brodě zlepšit. Jedná se o svolání veřejného fóra, zlepšení informovanosti o možných bezpečnostních rizicích ve městě, provádění osvěty, ale i návrhy na posílení kapacit městské policie a navýšení počtu kamer.

Podle členky petičního výboru Petry Kundratové je cílem současné podpisové akce získat dostatek signatářů tak, aby se jejím textem muselo zabývat zastupitelstvo.

„Většina občanů Brodu je už opravdu naštvaná a bojí se. Peticí se snažíme vedení města dát najevo, že nám aktuální situace není lhostejná a žádáme změnu, řekla Deníku před několika dny Petra Kundratová.

Ilustrační foto.
Venku mrzne a 300 domácností v Hradišti musí vydržet bez tepla a teplé vody