Třeba v minulém týdnu vyjížděli hlučtí ochranáři do uherskohradišťské Štefánikovy ulice. Na jednom z balkónů činžovního domu se v nakrátko odloženém kbelíku usídlila k zimnímu spánku šestice „létajících myší". Majitelka bytu však nezmatkovala, nevyhodila netopýry z balkonu a správně kontaktovala odborníky.

„Paní nám je dala i s kbelíkem, že už ho nechce. Po dohodě s městem jsme netopýry umístili a zazimovali v areálu městských sportovišť. Podobně postupujeme i v dalších případech. Zvířata dáváme většinou na půdy budov, například kostelů, kde nikomu nevadí," popsal činnost hluckého sdružení jeho předseda Koňařík. Pozor musí dávat hlavně na to, aby on a jeho kolegové nenechali netopýry napospas kunám.

Ne vždy ale lidé vědí, co mají s takovou nenadálou a kvůli nepopulárnímu vzhledu a pověsti často i nevítanou návštěvou podniknout. „Člověk by měl zavolat na odbor životního prostředí městského úřadu, městskou policii nebo přímo nás. Rozhodně tento zvláště chráněný druh nevyhazujte, nezabíjejte. Nedoporučuji ani manipulaci se zvířaty, netopýr vás při pokousání může infikovat vzteklinou," varuje Antonín Koňařík s tím, že Stanice ochrany fauny Hluk má jako záchranná stanice povinnost do čtyřiadvaceti hodin ohlášený problém vyřešit. Většinou to stíhá do tří až pěti hodin.

Loni například vyjížděl hned k několika zásahům, kdy netopýři vletěli otevřeným oknem do bytu a pověsili se za skříní na zeď. Takových případů údajně rok od roku přibývá. „Je to způsobené měnící se povahou počasí. Dříve byla dobře rozeznatelná všechna čtyři roční období, nyní je déle teplo a pak naráz přijde mráz. Netopýři to nečekají a pak kdekoliv hledají narychlo místo, kde by se uložili ke spánku," dodal Antonín Koňařík.

V samotném Uherském Hradišti se netopýrům daří, je jich tu nadprůměrné množství. Potvrdil to nedávný průzkum České společnosti pro ochranu netopýrů. „Je jich dost v panelových domech, ale i jiných budovách na území města," sdělila před časem Slováckému deníku zástupkyně nevládní organizace Petra Schnitzerová.

Netopýři patří mezi nejvzácnější druhy živočichů, v současnosti však z kulturní krajiny spíše ustupují. „Jsou totiž vázaní na výskyt různých skrýší, dutin ve fasádách domů či starých hospodářských objektů. Ty ale mizí, nahrazují je moderní opláštěné, zateplené stavby," doplnil vedoucí odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice Květoslav Fryšták.